Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весислава Антонова, журналист:

Медиите трябва да са на една ръка далеч от властта

Срещу фалшивите новини трябва осветляване на собствеността на медиите

Весислава Антонова
Снимка: Георги Корнейков, БНР

"Когато медиите не се коректив на властта, те често стават нейна жертва"

Весислава Антонова е журналист и председател на Центъра за развитие на медиите. Представяме ви нейната позиция в предаването "Радиоприемница" за развитието на медиите и връзките с властта.

Фалшивите новини не могат да бъдат забранени във век, в който каналите за разпространение на информацията са неограничени. Това е сериозен проблем, който подрива медийния пазар и доверието. Неслучайно собствениците на авторитетни медии влязоха в преговори за обединяване в битката срещу фалшивите новини. Необходими са и опити за осветляване на собствеността на мнимите медии. Такъв опит е проектът "Медийно око", чиято основна цел е да информира кои са медиите, които имат потенциал да разпространяват фалшиви новини. Държавата може да се ангажира с регулациите, а медиите винаги трябва да са на една ръка далеч от властта. Когато те не са коректив на властта, често стават нейна жертва.

За фалшивите новини и използването на медиите като оръжие и машина за пропаганда пише Умберто Еко в книгата си "Нулев брой". Това е тъжна диагноза за професията журналистика коментира в още Весислава Антонова. Най-честите теми за дезинформация са свързани с разпадането на Запада и ЕС, рекламирането на Русия и представянето на Украйна като агресор, показва изследване на ДПА, цитирано от жерналистката.

Чуйте запис от гостуването на Весислава Антонова в "Радиоприемница".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!