Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Часовете на V, VI и VII клас стават по 40 минути

В V, VI и VII клас часовете ще бъдат  40 вместо след 45 минути във всички училища, както е в момента в III и IV клас. Сега такава е продължителността на часовете в прогимназията само там, където се учи на две смени.

Часовете на трите випуска се намаляват по указание на Министерството на здравеопазването  и с цел равнопоставеност на всички ученици от тези класове.

Промяната се прави чрез изменения в две наредби на министъра на образованието и науката, които бяха публикувани за обществено обсъждане днес – за учебния план и за организацията на дейностите в училищното образование. Ако бъдат приети, те ще влязат в сила от началото на учебната 2022-2023 година.

Въвеждането на 40-минутни учебни часове ще съкрати общото време за обучение. Това ще се отрази върху усвояването на материала особено по ключови предмети като български език и литература и математика, които се изучават с най-голям брой часове, допълват от МОН.

Ето защо министерството предлага да увеличи броят часове по български език и литература с половин час седмично в V и VI клас и по математика – също с половин час в V, VI и VII клас. Наред с това проведените анкети сред учители и ученици за учебните програми показват необходимост от увеличаване и на часовете по география и икономика в V клас - отново с половин час седмично.

Увеличаването на броя часове по трите предмета е в съответствие със Закона за предучилищното и училищното образование и с изискванията на МЗ, които допускат обща седмична натовареност от 32 учебни часа.

Според експертите от МОН изгубеното учебно време заради скъсяването на учебния час в прогимназията би могло да се компенсира и по друг начин – чрез удължаване на общото учебното време с две седмици за учениците от I до VI клас. Това предложение беше обсъждано неколкократно със социалните партньори. По-голямата част от тях го подкрепят, но смятат, че са необходими още разяснения и обсъждане на детайлите.

В същото време данните са категорични, че българските ученици имат най-краткото задължително учебно време в Европа. Общият брой на задължителните часове в класовете от I до X включително, приравнени към астрономическите, е 7040. Средната стойност за държавите в Европа е 8617 часа, а повечето страни са в диапазона между 8000 и 9000 часа.

В България най-малко учат първокласниците и второкласниците – съответно 411 и 429 астрономически часа на година. С по няколкостотин часа годишно изостават от връстниците си в много европейски държави също нашите ученици в III, IV, V и VI клас.

Както показват резултатите от националните външни оценявания в IV, VII и X клас и от държавните зрелостни изпити, това е един от факторите, които се отразяват негативно върху подготовката на учениците, заключават от МОН.


По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е домакин на технологична конференция за изкуствения интелект

Бургас е домакин на технологична конференция, на която ще се обсъди бъдещето на изкуствения интелект и неговото въздействие върху бизнеса и обществото. Тазгодишното издание на Burgas Digital ще се проведе Central Park – Бургас и поставя акцент върху приложението на изкуствения интелект в различни индустрии, както и възможностите за финансиране и развитие..

публикувано на 27.09.24 в 13:24

Английската гимназия в Бургас гради "умен покрив" с благотворителен концерт

Бургаска английска гимназия „Гео Милев“ стартира  проект за изграждане на фотоволтаична централа с пермакултурна градина на част от покрива на училището. Инициативата е наречена  „Умен покрив за бъдеще". Сред съмишлениците на идеята са областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова и кметът на града Димитър Николов. Високите температури в..

публикувано на 25.09.24 в 14:44

Два нови факултета ще бъдат обособени в университет "Проф.д-р Асен Златаров" в Бургас

Обособяването на два нови факултета и разкриването на квалификационни курсове ще бъде една от целите на ръководството на  университет „Проф д-р Асен Златаров“ тази академична година. Тя беше открита днес с шествие и представяне на обновени корпуси на учебното заведение. Студентите са над 3700.  Увеличават се желаещите да учат в нашия..

публикувано на 24.09.24 в 13:15

23 бургаски училища имат нови директори след конкурсите

23 училища в област Бургас имат новоназначени директори след проведените конкурси, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието Петя Петрова.  Най-оспорвана е била битката за Профилираната гимназия за изучаване на романски езици „Георги Стойков Раковски“ в Бургас, където от петимата кандидати е избрана досегашната зам.-директорка и..

публикувано на 24.09.24 в 11:40
Архив

Българчета в 16 държави учат в училище „Иван Вазов“ в Париж

Над 160 българчета, живеещи в 16 държави ще учат присъствено или дистанционно  тази година   в Българското училище „Иван Вазов“ в Париж. Обучават ги общо шестима преподаватели. Един от тях е  Янета Димитрова, която ги учи на  български език и литература. Пред БНР Бургас т я признава, че за нея е мисия да  съхраним това, което имаме..

публикувано на 23.09.24 в 09:25

Кампанията“Отговорни в училище“ ще бъде открита на 29 септември в Бургас

Втората кампания“Отговорни в училище“ ще бъде открита на 29 септември с щафетно бягане в центъра на Бургас. Тя обединява родители, ученици, учители и институции, за да бъде създадена по-добра училищна среда, обясни инициаторът на акцията и основател на фондация“Оставам тук“ Румяна Гюркан в предаването "Булевард Демокрация". "В кроса ще се..

публикувано на 19.09.24 в 18:05
Галин Цоков, министър на образованието и науката.

МОН тества деветокласниците по природни науки на 14-и и 15 октомври

Измерване на уменията по природни науки в 9. клас ще проведе Министерството на образованието и науката на 14-и и 15 октомври – съобщи пресцентърът му след  Отрасловия съвет в МОН, по време на който образователният министър проф. Галин Цоков е информирал за изпитването представителите на синдикалните и работодателските организации в системата на..

публикувано на 19.09.24 в 13:35