Несъгласието на европейските институции с мерките на Камерън

Снимка: Архив

Европейските институции изразиха несъгласието си с намеренията на британския премиер Дейвид Камерън да въведе ограничения за имигрантите. Според мерките, които Камерън представи имигранти от ЕС, включително и от България, няма да ползват полагащите им се сега права за подпомогане във Великобритания. Ограниченията предвиждат социалните помощи да могат да се ползват само за ограничен период от време. Новите имигранти няма да получават помощи за безработни през първите три месеца и който не търси работа ше бъде екстрадиран от страната без право да се върне в следващите 12 месеца. Също така ще бъдат завишени критериите за това как имигрант може да се възползва от помощ за безработица и жилище.
След като британският премиер обяви намеренията си да ограничи правата на имигирантите от Румъния и България, Дейвид последва незабавна реакция от страна на европейските институции.
В телефонен разговор между Камерън и Жозе Мануел Барозу председателят на Европейската комисия заяви, че правото за свободно движение е фундаментален принцип за европейските договори и трябва да бъде спазвано.
Подобни мерки срещу имиграцията предизвикаха възмущение в еврокомисарият на правосъдието Вивиан Рединг, който подчертава, че свободното движение в ЕС е основен стълб на единния пазар, подкрепен с подписа на Великобритания. „Свободният пазар се състои от четири свободи - свободно движение на капитали, стоки, услуги и хора“, заяви комисарят.
Същевременно комисарят на заетостта и социалните въпроси Ласло Андор определи поведението на Великобритания като истерично. Според неговия говорител е нужна по-точна преценка за имиграцията от ЕС, тъй като 2/3 от имигрантите на Острова идват от страни извън Европейския съюз.
Великобритания иска да промени правилата за свободното движение на хора на територията на ЕС. Според британския министър на вътрешните работи Тереза Мей не бива да се позволи свободният достъп до пазарите на труда да доведе до "масова миграция". Всъщност ЕП има директива от 2004 г, която създава правната рамка за свобода на движение и пребиваване на територията на държавите- членки.

Според доц. Атанас Семов, юрист, доктор по европейско право в СУ проблемът е изкуствено създаден и е преувеличен. Във Великобритания за вътрешнополитически цели, а тук - заради нашия комплекс, че някой ни гледа с криво око.

Няма никакво основание да се очаква масирана емигарантска вълна след 1.01.2014 от България и Румъния към Обединеното кралство. Великобритания не е непременно по-атрактивна от Германия. ЕС е създаден на първо място като общ пазар, в който са премахнати границите и е гарантирано свободното движение на хората, работниците и капиталите и стоките и услугите. Това е безусловно правило, подчерта доц. Семов.
Пред месец и половина излезе интересна статистика, че дори и британската икономика печели много от работещите емигранти. Правилата не само, че не трябва, но и не могат да се променят. Не може дори да се мисли за промяна в тях. Нещо повече, разширяването на ЕС на изток беше направено на първо място, защото на стария ЕС му трябваше работна ръка от Изток.

Още европейски новини:

www.euranetplus-Inside.eu

По публикацията работиха: Д.Якова, В.Начкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!