Доклад на европейската мрежа "Децата на ЕС онлайн"

Снимка: Архив
В новия си доклад европейската изследователска мрежа „Децата на ЕС онлайн“ обръща поглед към най-малките интернет потребители. Докладът „От нула до осем - малките деца и тяхното използване на интернет“ разглежда последните изследвания в областта, отнасящи се за поведението на деца от 0 до 8 години в интернет и предоставя препоръки за осигуряване на по-безопасни онлайн преживявания.
Статистиката показва, че 2/3 от децата разполагат със своя онлайн идентичност още преди своето раждане - с тези данни Луиза Шахбазян обясни причините за изследователския интерес към „първите осем години“ в интернет. Онлайн идентичност при най-малките потребители се постига чрез собствен профил в социални мрежи за бебета, който е създаден от родителите; чрез снимки на детето, които са качени в мрежата отново от неговите родители - не са рядкост и снимките от видеозон. „Родителят ти създава репутация в мрежата, с която може да не си съгласен, когато станеш на 10 години“ - предупреждава г-жа Шахбазян. Затова и основните препоръки в доклада на изследователската мрежа са отправени към родителите: препоръчва се родителите да са добър модел за подражание - да създават правила за поведение в мрежата, но и да ги спазват; препоръчва се на родителите да използват интернет заедно с децата си, за да са наясно какви приложения и игри използват, но и за да изследват заедно този дигитален свят, да обсъждат възможните проблеми и да потърсят заедно потенциални решения при риск.
При най-малките най-често срещаната опасност е да попаднеш на вредно интернет съдържание, при по-големите деца е онлайн тормозът като форма на особено агресивно общуване в мрежата.
Пример за добра европейска практика за създаване на безопасна интернет среда за децата е конкурсът за най-добро интернет съдържание за деца.
По публикацията работиха: Н.Колева, В.Сашева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!