След срещата в Минск за Украйна
публикувано на 17.02.15 в 11:38
-
Материал на Снежана Иванова
Новата договореност предвижда воюващите страни да изтеглят тежкото въоръжение от фронтовата линия. Украинският парламент трябва да приеме конституционна реформа, която да гарантира правата на хората в Източна Украйна, заяви още Путин.
Успяхме да се договорим за най-главното. Защо преговорите продължиха толкова дълго? Според мен това е свързано с факта, че за съжаление киевските власти до момента отказват пряк контакт с представителите на Донецката и Луганска народна република. Работихме в наличните условия и успяхме да се договорим за много.
Украинският лидер Петро Порошенко добави, че в рамките на 19 дни трябва да бъдат освободени всички пленници, а изтеглянето на тежката артилерия ще започне два дни след прекратяване на огъня.
Лидерите на Украйна, Русия, Германия и Франция са се ангажирали да зачитат суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Това се казва в съвместната декларация от срещата в Минск, разпространена от Кремъл. Френският президент Франсоа Оланд заяви, че остава много работа за вършене по украинската криза, но споразумението в Минск е реален шанс за подобряване на ситуацията. В изявление на германския канцлер Ангела Меркел се казва, че документът "дава надежда" за Донбас.
Политологът Иво Инджов в интервюто заяви, че на този етап това е най- доброто и възможно споразумение. Според него ще замлъкнат оръжията, ще започнат да се изпълняват отделните точки. "Цялостно решаване на проблема в Украйна ще има по-натататък, като двете страни Украйна и Русия трябва да дадат повече от себе си", каза Инджов. В интервюто той посочва отстъпките, които са направили двете страни.
Още европейски новини:
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!