Програмата „Наука и образование за интелигентен растеж” бе представена в Пловдив
В присъствието на представители на образователни и културни институции, педагози, директори на учебни заведения и неправителствени организации, в Пловдив бяха представени възможностите и перспективите на новата оперативна програма
-
Репортаж на Севдалин Палаузов
Тя обхваща програмния период 2014 – 2020 година.
С отпуснатия в нейните рамки бюджет от почти милиард и четиристотин милиона лева, смесено финансиране, инициативата залага няколко основни цели в контекста на стратегията „Европа 2020” – повишаване на инвестициите за наука и изследвания до процент и половина от БВП, сваляне делът на преждевременно напусналите училище под 11 на сто, и същевременно -, увеличаване на завършилите висше образование до 36 процента.
В интервю, което еврокомисар Кристалина Георгиева даде за "Евранет плюс", изришно бе подчертано, че важен акцент в използването на европейските средства е насочването им именно за научно-изследователска и иновационна дейност.
Изпълнението на оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” в България е възложено на Министерството на образованието и науката. Трите области, в които ще се разпределят средствата описа заместник – министър проф. Николай Денков"
Първата е „научни изследвания и технологично развитие”, която ще отде основно към научните организации и висшите училища.
Втората област е свързана с качеството на образованието, започвайки от детската градина, училища, висши училища и пр. Навсякъде ще има определени елементи, които ще се подкрепят – например центровете за кариерно развитие на учениците, за да могат те по-лесно да си намерят работа след завършване, добави замистенк-министърът на образованието.
Третата област е свързана с достъпа до образование и тук фокусираната целева група е, от една страна, децата със специални образователни потребности, за да бъдат те напълно интегрирани в училищата, а втората група са т.нар. „маргинализирани общности” - бедни и ромски, обясни проф. Николай Денков.
Процесът отнема няколко месеца, така че първите проекти и средствата по тях се очакват през есента – септември или октомври, уточни проф. Денков.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!