Безплатен наръчник за по-голямо участие на гражданите в санирането на сгради с европейски пари


Неправтелсвената организация "За земята" издаде безплатен наръчник - нещо като завършеното помагало за гражданско участие в програмите за саниране- финансиран от  Европейска климатична фондация и Bulding Performance Institute Europe.


Националната програма за безплатно саниране на панелни блокове заработи през 2015 година. Тогава влезе в сила правителственото постановление с методическите указания по нея, които уреждат реда за кандидатстване и за избор на изпълнители и общините започнаха да приемат заявления за участие. Процесът е дълъг и бавен. Националната програма обхваща панелни и ЕПК блокове с над 36 апартамента, бюджетът й е 1 млрд. лв., а срокът - две години. По националната програма за саниране се финансират основно мерки за повишаване на енергийната ефективност - топлоизолация на външните стени и покривите, смяна на дограмата, подмяна на системите за отопление, ВиК и вентилация (ако има такава), но само в общите части на блоковете. Не се финансират дейности в самите жилища, включително смяна на радиатори.

Нови правила ще има за санирането на жилищата след края на първия етап от безплатната програма за енергийна ефективност на правителството. Това стана ясно от думите на Гергана Благиева, шеф на дирекция "Жилищна политика" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), по време на форум за енергийна ефективност в края на юни. . От 2018 г. тръгват нови правила и евтини кредити за етажната собственост, защото се очаква собствениците да плащат 20-25% от цената за санирането.

Каква е целта на това помагало и как то реално ще помогне в ориентацията на гражданите в достатъчно ложната материя, включваща детайлни разпоредби и методически указания от сайта на МРРБ сега ще разберем от Генади Кондарев. Той екоординатор кампания “Обществени средства за устойчиво развитие”. В предаването "Хоризонт до обед" той разясни, че:

  В рамките на проект финансиран от Европейска климатична фондация и впартньорство с Bulding Performance Institute Europe, ЕнЕфект и редица другипредставители на НПО, академичната и бизнес сфери, За Земята имаше възможност да работи в силен екип, формиран с цел да предложи на правителството препоръки за развитието на Националната програма за реновиране.

Въпреки че сега действащата програма е една основна, сме си позволили множествено число в заглавието, защото отправяме поглед към продължението на програмата и към възможните пътища по които може да продължи жилищната политика в страната.

За по-активното участие на гражданите към момента пречат не толкова сложните описания, защото насоките и регламентите публикани от Министерството на регионалното развитие и благоустройството са достатъчно изчерпателни, колкото моделът на етажната собственост, която според изискванията трябва да се регистрира. Хората се тревожат от подобна регистрация заради опасенията, че вече юридическото лице Етажна собственост, ще носи материална отговорност с пълна сила за всички евентуални длъжници от сградата. Така на практика хората става „съпричастни“ за всеки, който не си плати парното към Топлофикация, например.

В наръчника има отговори на въпроси като, какво представлява процесът на възлагане на обществените поръчки, какво е най-важното при строителството, което трябва да проследим, за да се гарантира качествената работа, какво се прави със строителните отпадъци, какво се подценява в проектите за обновяване на сгради и подобряване на енергийните им характеристики...

За да е по-полезен наръчника той стъпва върху социологическо проучване, направено на базата на 102 интервюта със собственици на жилища през септември 2015г. Половината от интервюираните от експерт-социолог са били представители на сгради, кандидатствалипо програмата, а другата половина - представители на сгради, които не са успели да се самоорганизират или на които е отказано участие по програмата по една или друга причина. Изследването потвърждава, че гражданите имат нужда от ясни напътствия за възможността за по-активно участие като 98% от тях отговарят положително за нуждата от ръководство за активно участие в проектите.

Над 60% от собствениците на жилища вече за предприели някакви мерки за енергийна ефективност. Близо в 10% от случаите с проблеми при самоорганизирането, предприетите самостоятелно мерки за енергийна ефективност (най-вече поставената макар и на парче външна изолация) кара хората, направили своята инвестиция да не желаят участие в програмата към момента. Близо в 5% от случаите хората са имали опасения, че има риск за собствеността им или че програмата няма да се окажа наистина безплатна - тези опасения са били подхранвани от силна негативна политическа кампания през изминалaтa близо годинa от обявяването на програмата към момента на интервютата. Повечето анкетирани подкрепят увеличаване на дела на несъгласни собственици в сградата, които да трябва да се съобразят с искането за участие в програмата при силно изразено мнозинство на подкрепящите. В момента броя несъгласни трябва да е не-повече от 5%, а сред анкетираните се приемаше добре увеличаване на този дял на 10 и дори на 15% защото иначе твърде малкия брой несъгласни с лекота е блокирам процеса. Анкетираните изказват масово нежелание да участват в програма от този тип, ако не е напълно безплатна. 51% от анкетираните  не биха участвали при нужда от самоучастие, а 49% биха. Това показва сериозна необходимост от подпомагане формирането на култура на самоучастие и оттам култура на стопанисване на общата собственост, каквато е най-големия дефицит в многофамилните сгради към момента.

По отношение на каналите за информация - 50% от хората бяха научили за програмата от телевизионни канали, а 25% се бяха информирали от Интернет. Повечето анкетирани подкрепят увеличаване на дела на несъгласни собственици в сградата, които да трябва да се съобразят с искането за участие в програмата при силно изразено мнозинство на подкрепящите. В момента броя несъгласни трябва да е не-повече от 5%, а сред анкетираните се приемаше добре увеличаване на този дял на 10 и дори на 15%.

В същото време анкетираните изказаха масово нежелание да участва в програма от този тип, ако не е напълно безплатна. 51% от анкетираните изразиха позиция, че не биха участвали при нужда от самоучастие, а 49% биха. Това показва сериознанеобходимост от подпомагане формирането на култура на самоучастие и оттам култура на стопанисване на общата собственост, каквато е най-големия дефицит вмногофамилните сгради към момента.

Наръчникът може да бъде намерен тук


Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!