Този месец влиза в сила ревизирана Директива за платежните услуги на ЕК
-
Репортаж на Григори Недялков
Трябва да убедим банките и другите финансови институции да работят с финтех технологии, защото към момента те предпочитат консервативния подход.
Гръцкият евродепутат Ева Каили коментира:
Мисля, че успяваме да защитим традиционната система, но също и да се приспособим към иновациите и да разберем, че отвореното банкиране е нова реалност. Само че трябва да направим това като защитаваме данните, а не да рушим или да пречим на установени принципи на работа. Така че ще успеем в развитието на допълнителни услуги. В този сектор Европа може да бъде водеща.
Роберто Виола, представител на една от ресорните генерални дирекции в Европейската комисия, също акцентира върху ролята на Европа:
Европа трябва да е водеща в намирането на ефективни съвместими решения, когато става дума и за банкиране, и за застрахователния сектор.
Какво обаче е особено важно според евродепутата Нийна Джил от Обединеното кралство:
Потребителите - те, според мен, не проявяват пълно доверие към новите технологии. Така че трябва да създаваме такова доверие и да направим така, че да постигнем много по-голямо усвояване на финтех продукти и оферти.
Сред експертите по темата е Джанпиеро Лотито, представител на бранша от Италия:
Финтех може да бъде не само технология, която се използва за услуги, а и един различен начин да си представим връзката между инвеститорите и компаниите в Европа. Целта е да проправим нови пътища за развитие на финансовите компании.
Специалисти в сектора отбелязват, че с новите правила се поставят основите на регулации, които са ориентирани към създаването на една футуристична среда.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!