Европарламентът ограничава употребата на антибиотици в селското стопанство
-
Репортаж на Йорданка Герасимова
За да се справи с проблема, Европейският парламент прие нови мерки за ограничаване превантивната и колективна употреба на антибиотици.
Превантивната употреба на антимикробни средства ще бъде ограничена до отделни случаи, при които рискът от тежка инфекция е висок, и трябва да бъде одобрена от ветеринарен лекар. Ветеринарният лекар ще предписва антибиотици само в случай на инфекциозно заболяване. Проблемът с антимикробната резистентност е сериозен и за него трябва да се говори, каза заместник-председателят на Националния съвет на Българския ветеринарен съюз д-р Димитър Цанков:
"При отглеждането на животни антибиотиците не могат да бъдат изцяло заменени, но може да бъде намалено тяхното използване...По принцип, антибиотиците не се използват профилактично, само при възникване на заболяване и когато едно животно е болно, се третира само то... Хубаво е и самите стопани да знаят карентните срокове на антибиотиците - обикновено те са около 21 дена за месото и около 7 дена за млякото след последното третиране... Проблемът с антимикробната резистентност е особено голям при децата- те са особено чувствителни, защото ако са консумирали продукти от третирани животни, изграждат резистентност и антибиотиците не могат да им подействат. Самото сериозно говорене е начало на решаване на проблемите."
По настояване на евродепутатите Регламентът налага изискване антибиотиците да не могат да бъдат използвани за засилване на растежа на животните. Като мярка за справяне с проблема, депутатите одобриха и нови правила за по-отговорно използване на медикаментозни фуражи.
За да подпомогне справянето с антимикробната резистентност, Регламентът ще даде правомощия на Европейската комисия да избере антимикробните средства, с които да се лекуват хора. Депутатите искат да насърчат също научните изследвания на нови антимикробни срества и да наложат реципрочност на стандартите на ЕС при употребата на антибиотици за вносните хранителни продукти. Това е важна стъпка напред за общественото здраве. Освен земеделските стопани или собствениците на животни, използването на ветеринарни лекарства засяга всички нас, защото има пряко въздействие върху околната среда и нашата храна- накратко - върху нашето здраве, посочи докладчикът Франсоаз Гростет от групата на Европейската народна партия (ЕНП, Франция):
"Много е важно да се намали в максимално възможна степен наличието на антибиотици както в произведеното в ЕС, така и във вносното месо. Затова принципът на реципрочност е от съществено значение.... Благодарение на този регламент ще може да се намали използването на антибиотици в животновъдните ферми- те са източник на антимикробна резистентност, която впоследствие се предава на хората. Антибиотичната резистентност заплашва да запрати системата ни на здравеопазване обратно в Средновековието "- каза евродепутатът.
Съгласно новия закон, само търговските партньори, които спазват същите ограничения като партньорите си от ЕС, ще могат да продължат да изнасят своите месни продукти в Европа.
Споразумението трябва да бъде официално прието от Съвета на ЕС преди публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!