ЕС търси нови идеи за борба с вирусите в EUvsVirus хакатона
"Този индекс ни позволява да измелим как тези реакции във времето се приравняват на мерките срещу Covid, за да не се разпространява. Не е важно само да отчетем например спирането на публичния транспорт или училищата, но и точното време, в което се случва това. Колко време след първите заразявания има смисъл да се прилагат тези мерки. Може да се видят и коментарите в социалните мрежи - каква е реакцията на хората на предприетите мерки. Може да се отчете и това как мерките се отразяват на икономиката, безработицата. Този индекс може да даде и информация за това как отделните държави реагират", коментира Чонг.
Част от представените вече идеи включват и разработката на тракер за симптоми, който да запълни празнината от данни между пациент и власти по време на 14 дневната карантина. Проектът на Али Баракату и още 12 души е насочен към малкия бизнес.
"75% от малкия бизнес няма да може да се възстанови след коронавируса. Искаме да създадем екосистема, в която малкият бизнес може да рекламира, да покаже своите възможности, продукти, ваучери на клиентите си. В приложението си ползваме т.нар. добавена реалност, технологии за разпознаване на изображението. И по този начин клиентите, които използват камерата на телефона си в града, могат да виждат на кои места са помоцииите на продуктите".
Над 2142 решения са предадени за оценка, съобщи еврокомисарят Мария Габриел, под чийто патронаж се провежда хакатонът. Броят на решенията е своеобразен световен рекорд.
"Хакатонът, който се провежда и благодарение на Европейския иновационен съвет, показва нещо много ясно - в Европа имаме стартъпи, има иноватори. Сега е важно те да усетят, че Европа е техният дом, че тук могат да развият идеите си и то не само в до състояние на прототип, а и достигнат до фаза, в която да се комерсиализират, в която да се прилагат. И затова нашето предложение към Европейската комисия - за Европейския иновационен съвет е в следващия бюджет той да бъде финансиран поне с 10 милиарда евро. Изключително силен е и интересът. Зависи от нас - в рамките на „Хоризонт Европа“ да направим така, че всеки един от компонентите – от фундаменталната наука, през партньорствата с индустрията, през Иновационния съвет, където имаме амбицията да се превърне във фабрика за еднорози, да има много, много работа и да има място за новаторски идеи", посочи Мария Габриел.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!