ЕП работи върху ново законодателство за защита на трансграничните и сезонните работници

Сезонни работници
Снимка: БГНЕС



ЕП прие резолюция за положението на хората, които работят в друга страна от ЕС. В нея става ясно, че са необходими спешни мерки за защита на трансграничните и сезонните работници в ЕС. Евродепутатът Радан Кънев, който е докладчик по собствена законодателна инициатива за подобряване условията на т. нар. вътрешна мобилност, коментира един от основните приоритети по който ще работи той, а и колегите му от целия ЕП: 
 „Създаването на много по-ясни, категорични и прозрачни правила за този тип дейност. Или по-точно за правата на хората, които работят в други държави, тези които работят постоянно в друга европейска държава, тези които работят временно, сезонно или т. нар. трансгранични работници. Един проблем, който сравнително по-слабо засяга България, но е много важен за държави като Полша, Унгария, Германия, Австрия.“ 
Всяка година в ЕС се наемат между 800 хиляди и един милион сезонни работници, а около 1,3 милиона души в ЕС живеят в една държава членка и работят в друга. Тази група хора са сред най-засегнатите от COVID кризата, обясни Радан Кънев, като даде пример с българите зад граница: 
 „Една част от тях останаха затворени в държавата в която пребивават, но без възможност да работят, заради мерките за ограничаване на движението и налагане на социална дистанция. Други попаднаха под карантина. Трети не бяха допуснати да влязат в държава, в която имат трудов договор и право на пребиваване. Като цяло, това се отрази много зле и на доходите им, и на възможностите да упражняват професиите си. Това предполага много сериозно социално напрежение и много тежки месеци за много български семейства.“
Евродепутатите призовават ЕК да издаде нови, специфични насоки за трансграничните и сезонните работници в контекста на COVID-19 и да гарантира, че Европейският орган по труда функционира пълноценно: 
„От една страна трябва да се гарантира, че отношението към работниците не е по-лошо, отколкото е законодателството на съответната държава, но от друга, трябва да се гарантира, че чуждите фирми не са предмет на проверки от типа на административен натиск и произвол.“ 
В края на септември, началото на октомври ЕП ще гласува предложение до ЕК за ново законодателство, гарантиращо по-стриктно спазване на правата на хората, които работят в други държави. Преди това обаче предстоят поредица от срещи с представителите на Тристранния диалог.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!