Мигрантската криза е атака срещу ЕС

Снимка: Радио Шумен

Нужна е единна позиция срещу действия срещу Беларус. Държавата използва уязвими мигранти като политически инструмент за натиск върху Европейския съюз - около тази позиция се обединиха евродепутатите през настоящата седмица. Тревогата си от бежанската криза, която се развива на границата между Полша и Беларус, изрази и Жозеп Борел – върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. Той осъди белоруския диктаторски режим, който насочва потоци от мигранти към външните граници на общността.

„Този натиск е вид отмъщение за наложените санкции от страна на ЕС“, добави той.

Думите му подкрепи и Симона Бонафе, евродепутат от Италия. 

„Защитата на мигрантите, които търсят убежище, трябва да е обща отговорност. Не трябва да оставяме държавите сами да се справят с мигрантските потоци. Време е Съветът да намери решение. Правото на убежище е основно право на всеки, който бяга от война или преследване. Важно е да се управляват тези явления, а не да си затваряме очите и границите“

„Въпреки че точно в Европа е създадена Женевската конвенция за  бежанците, принципите и днес не се спазват“, обясни Ска Келър от името на Зелените.

„Бежанци се изблъскват обратно зад границата ни, бити от полицейски служители. Изоставяни са в открито море от бреговата охрана. В Европейският съюз сигнали за помощ просто се игнорират от спасителни центрове. Изпращаме войници и кучета срещу жени, деца и мъже, срещу хора, които са като вас и мен. Диктатори от всяко кътче по света осъзнаха, че най-лошото нещо, което могат да ни причинят, е да ни натискат с човешки потоци. Толкова ли сме безпомощни, че да виждаме тези замръзващи на границата с Полша деца като оръжие? Такива ли искаме да бъдем? Време е да започнем да гледаме на хората като на човешки същества, да покажем емпатия и съпричастност“

В дискусията се включи и Беата Кемпър, евродепутат от Полша.

„В Полша беше въведено извънредно положение, тъй като ситуацията на границата с Беларус е изключително тежка. Тук не става дума само за хуманитарна криза, а и за политическа. Това е криза, която застрашава нашата сигурност и безопасност. Не става въпрос за бежанци, които мръзнат на територията на Полша, а в горите на Беларус. Не е Лукашенко този, който ще диктува нашата политика. Приканвам ви от името на италианските и гръцките евродепутати, които също изпитват натиска на миграцията, да приемем общи мерки“

Евродепутатите поискаха от Полша да бъде осигурен пряк достъп до границите за хуманитарни организации, които да помагат на мигрантите там. Депутатите в Брюксел обаче се обединиха около необходимостта от повече санкции срещу Беларус. Те подчертаха и задкулисната роля на руското правителство в мигрантската криза, призовавайки за дипломатически диалог с Москва.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!