Дебат в ЕП за дезинформацията и ролята на социалните платформи

Евродепутатите от специалната комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в Европейския съюз обсъдиха и осъдиха фалшивите новини и ролята на социалните платформи. Те смятат, че фалшивите новини и пропагандните кампании могат да дестабилизират европейската демокрация и представляват заплаха за сигурността на всички държави членки на ЕС.

По време на дебата в комисията беше цитирано и последното проучване на Евробарометър, според което над 30% от европейските граждани ежедневно срещат новини, за които смятат, че представят погрешно действителността или дори са неверни.  

Френският евродепутат Рафаел Глюксман от група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент и председател на специалната комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в Европейския съюз, заяви:

"Срещу нашата демокрация се води хибридна война! По легални  и нелегани начини различни авторитарни режими се опитват да задушат публичния дебат и да подронват авторитета на нашите институции.

В специализираната комисия ние отдавна анализираме посегателствата, които се извършват в кибернетичното пространство чрез дезинформационни кампании. Независимо от цялото им икономическо и социално значение тези платформи са сериозен инструмент в ръцете на онези, които се опитват да ни дестабилизират."

Според Андрей Ковачев (ЕНП, България) всеки има право на собственото мнение, но никой няма право на собствени факти:

"Свободата на изразяване не означава да допускаме координирани действия на хиляди анонимни профили или фабрики за тролове, координирани от трети държави, да влияят на нашите демократични процеси или да поляризират нашите общества. Независимо дали ни харесва или не, големите социални медии се превърнаха в доминираща арена за обществения дебат. Ужасяващо е да видим как уж образовани хора, политици, цитират какво са прочели в интернет и цитират конспиративни теории и фалшиви новини и се опитват да променят общественото мнение."

Анна Донат (Обнови Европа, Унгария) беше категорична, че злонамерени субекти се опитват да доминират в социалните медии със специално скроени фалшиви новини:

"Търсенето на партньор, поддържането на контакт, намирането на място, където да прекараме добре – това са все аспекти, които са важни в живота ни, но те зависят от сложни алгоритми. Алгоритмите обаче не могат да различат реалното от нереалното, правилното от неправилното, доброто от лошото. А този, който се води само от капиталистическата логика мисли само как да печели. Ако това му носи печалба – ще унищожи изборите, ще унищожи младите хора и тяхната психика, ще отрови умовете и душите на потребителите с конспиративни теории."

Евродепутатите бяха категорични, че в момента се работи над два законодателни пакети в Европейския парламент, които да регулират ролята и отговорностите на големите интернет платформи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!