ЕК даде 2 месеца отсрочка на България, за да изчисти забележките в Плана за възстановяване

Снимка: архив

Европейската комисия даде 2 месеца отсрочка на България, за да изчисти забележките, които Брюксел има в Плана за възстановяване и устойчивост. Страната ни очаква да получи малко над 12 и половина милиарда евро за възстановяване от пандемията до 2026 г.  Еврокомисията е върнала българския план с множество забележки, като най-сериозните са свързани с енергетиката и върховенството на закона. Целите, свързани с отказа от въглища и прехода към зелена енергия, трябва да са по-конкретни и категорични, вкл. с график и мерки.  България трябва да включи в плана ясни ангажименти за спиране на най-замърсяващите производства на лигнитни въглища.
Възможността за отсрочка на оценката е залегнала в регламента на Еврокомисията за плановете за възстановяване и растеж на всички страни-членки. Първоначално България е поискала само един месец, след това обаче е договорен и още един, обясни  говорителят на Европейската комисия Ариана Подеста:
„Първоначално комисията се съгласи с България за удължаване с един месец, сега имаме договорен втори месец, така че имаме два месеца за оценка на плана за възстановяване и устойчивост на България. Следователно това удължаване дава повече време за изясняване на всички останали въпроси. Има възможност за обмен на допълнителна информация, както и да се осигури пълно съответствие на плана със законовите изисквания. Всички служби на Еврокомисията, както казах, са решени да действат възможно най-бързо и да продължат диалога с българските власти.“
На първото си посещение в Брюксел, в края на миналата седмица, българският премиер Кирил Петков се срещна с председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Тя е изразила надежда промените в българския план за възстановяване да бъдат направени в кратки срокове. Петков увери, че такива ще има, дори преработването на документа да отнеме повече време:
 „Тези промени ще бъдат направени от нас. Ще го входираме обратно. Искаме да помислим по най-добрия начин и за енергийната система, когато говорим и за парогазовата централа и всички тези неща. Нашето правителство и коалиционните партньори, трябва да използваме този момент, наистина да оптимизираме най-доброто, което е за България. Така че, дори и да забавим една, две, три седмици повече, по-добре е да си свършим добре работата, защото един път ни се дава 10 % от БВП-то така и по-добре да сме ги използвали по най-добрия целеви начин.“
Кирил Петков каза още, че корупцията у нас е една от големите спирачки пред  българския план за възстановяване и устойчивост:
 „Нашата задача да премахнем корупцията в България, която е една от големите спирачки за плана, е по-амбициозна отколкото даже те биха се надявали. Планът е 10 % от БВП-то на България, но ние трябва да направим това за корупцията, спирането на корупцията и нулевата толерантност към корупцията не само за тези 10 %, а за целите 100.“
Министерството на правосъдието обяви, че се  е съобразило с коментарите на Европейската комисия по Националния план за възстановяване на България. От ведомството уточняват, че бележките на Брюксел са от технически и редакционен характер и не влияят съществено върху изготвените предложения. Текстове са свързани с ефективното наказателно производство, повишаването на отчетността и въвеждането на ефективен механизъм за търсене на отговорност на главния прокурор и неговите заместници, както и въвеждане на ефективна годишна отчетност на разследванията и осъдителните присъди по дела за корупция.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!