Система за роботизирана хирургия, разработвана в НАСА за военни технологии, оперира болни в областта на гинекологията, урологията и коремната хирургия в Плевенската университетска болница. Здравната каса поема операциите на 100 жени с рак на шийката на матката.
Хирургията на бъдещето се извършва от екипи, обучени в медицинския университет в Плевен, каза професор Григор Горчев, ръководител на телекомуникационния ендоскопски център. По сто операции годишно при рак на шийката на матката се поемат от Националната здравна каса и се оперират чрез системата "Да Винчи". Нараства обаче броят на младите жени с онкозаболявания, посочи професор Горчев и уточни:
И то най-вече млади жени, поради това че липсва профилактика, но ракови заболявания в начален стадий, първи до втори стадий, съвсем коректно могат да бъдат лекувани с ендоскопска хирургия. То дава възможност на пациентите да се лекуват бързо, да нямат травма и да имат бегъл спомен от заболяването.
Работна група преговаря със Здравната каса да поеме операциите на 80 мъже годишно с рак на простатата. В ендоскопския център в Плевен са обучени над 300 специалсти по хирургия до второ ниво, каза ректорът на университета професор Славчо Томов.
Новата система разполага с един рядко иновативен метод на обучение. Ние ще обучим лекари - специалисти и на трето ниво, предвижда проф. Томов.
Плевенските екипи на роботизираната система са втори по успеваемост след шведския екип, който е първи.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,