Финансовите министри на Европейския съюз (ЕКОФИН) окончателно одобриха присъединяването на Латвия към еврозоната от 1-ви януари 2014-а година. Така малката балтийска държава ще стане 18-ия член на Единния европейски валутен съюз при фиксиран курс от 0,702804 латвийски лата за едно евро.
Настоящият вариант на латвийския лат беше въведен в страната през 1993-та година, след като Латвия възстанови своята независимост от Втората световна война насам.
Евробанкнотите и евромонетите ще бъдат емитирани в Латвия от 1-ви януари следващата година, се посочва в изявление на финансовото министерство на страната.
Така Латвия става втората балтийска република, която влиза в еврозоната, след като през 2011-а година Естония прие еврото. Третата балтийска държава - Литва също се надява да влезе в Единния валутен съюз през 2015-а година.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..