Президентът на Фед на Сан Франциско Джон Уилямс заяви по-рано днес, че ключов въпрос за него относно програмата на Резерва за покупки на ценни книжа за 85 млрд. долара е дали пазарът на труда може да продължи да се подобрява, без допълнителна подкрепа от програмата за парични стимули.
Той желае да види "ясно изразено доказателство", че икономиката на САЩ може да нараства по-бързо, отколкото беше нейния неотдавнашен тренд без допълнителни стимули, преди Фед да намали програмата за "количествени улеснения".
Уилямс посочи, че програмата трябва да продължи докато няма "трайно" подобрение на перспективите пред пазара на труда. Той все пак отбеляза, че е имало "голям прогрес" в пазара на труда след стартиралата последна (трета) програма на Фед за покупки на ценни книжа преди повече от година. Според мен, ние всъщност направихме голям прогрес през последните около 13 месеца, заяви Уилямс, отчитайки понижението на нивото на безработица и общото подобрение на останалите индикатори на пазара на труда.
Данните през последните няколко месеца обаче подкопаха в известна степен тази увереност, че можем да продължим да правим прогрес, без Фед да продължи паричните стимули, допълни шефът на Фед на Сан Франциско.
Това е поредното изказване на виден представител на Фед, което не дава ясни индикации за бъдещето на паричните стимули на Федералния резерв в следващите няколко месец.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..