Снощи правителството на Украйна предложи разделяне на задлъжнялата държавна компания за природен газ "Нафтогаз" в съответствие с правилата на Европейския съюз, които регулират конкуренцията в енергийния сектор на Съюза.
Ние предлагаме следното: "Нафтогаз" ще бъде компания само за търговия с газ, новосъздаденото дружества „Украйна Газ Транспортeйшън“ ще се занимава само с транспортиране на газ в съответствие с европейското законодателство и компанията „Украйна Газ Сторидж“, която ще се занимава със съхраняването на природен газ, заяви премиерът на страната Арсений Яценюк на заседание на неговия кабинет.
В момента "Нафтогаз" работи като монополист в пазара на природен газ на Украйна, подобно на руския гигант "Газпром". Тя купува газ от "Газпром", след което го транспортира по тръбопроводи в страната и в чужбина и го продава на местните потребители.
Фирмата е силно задлъжняла, тъй като продава газ на субсидирани цени за клиентите в страната, под това, което плаща на "Газпром" и в същото време има затруднения при събиране на плащанията от тези клиенти. "Газпром" твърди, че "Нафтогаз" й дължи 4,5 млрд. долара.
Разделянето на "Нафтогаз" ще следва практиката на ЕС на отделни фирми, които купуват газ, транспортират газ и го продават, за да се избегне създаването на монопол на този пазар.
Международният валутен фонд отдавна настоява, че "Нафтогаз" трябва да се реформира и да се спре субсидирането на потребителските цени. Правителството на Украйна вече взе решение за постепенно премахване на тези субсидии. Още през март Яценюк каза, че компанията може да се раздели и части от нея да бъдат приватизирани.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..