Украйна предлага компромис за цената на руския природен газ

Украйна заяви, че страната е готова да плаща компромисна цена за руския природен газ в продължение на 18 месеца, за да предотврати заплахата на Москва за спиране на доставките и за да има достатъчно време за постигане на дългосрочно ценово споразумение.

Андрий Коболев, който е главен изпълнителен директор на газова компания "Нафтогаз", заяви, че по време на последните преговори Европейската комисия е предложила цена от 326 долара за 1000 куб. метра - по-високи от тази, която Киев е склонен да плати, но и по-ниски от цената, за която настоява Русия.

Преговорите между двете спорещи страни се затрудняват допълнително от въоръжения конфликт в Източна Украйна, като Киев обвинява Москва, че тя подкрепя сепаратистките бунтове в източните региони на страната. Русия от своя страна заплашва да прекрати доставките на природен газ за Украйна, ако Киев не успее да започне да изплаща няколко милиардните си газови задължения до началото на следващата седмица (до 16-и юни).

Междувременно руското енергийно министерство изключи възможността за провеждането на допълнителни преговори с Киев и с ЕС преди поставения краен срок в понеделник.

По наше мнение Европейската комисия предложи компромисен вариант, който не е лош, заяви пред репортери Коболев, предполагайки, че Киев може да плаща за руския природен газ по предложената от ЕК цена в рамките на 18-месечен преходен период.

Той подчерта: При такъв компромис Украйна ще бъде готова да изплати неплатените сметки от миналото. Но в същото време Коболев добави, че въпреки това (визирайки предложената от ЕК компромисна цена), ние вярваме, че цената все още е твърде висока.

Преди време "газовата криза" между Киев и Москва набра скорост, след като Русия почти удвои цената на 485  долара за 1000 куб. метра. Това стана факт след свалянето от власт на бившия украински президент Янукович. В същото време Украйна настоява да плаща договорената по време на управлението на Янукович цена на руски природен газ от 268,5 долара.

По-рано тази седмица Москва предложи да намали цената  на ценното гориво до 385 долара чрез премахване на износно мито от 100 долара за хиляда кубически метра, но властите в Украйна отхвърлиха офертата.

В същото време Русия настоява, че Украйна вече дължи над 4 млрд. долара на "Газпром" и подчерта, че властите в Киев трябва да изплатя 1,95 млрд. долара от този дълг до началото на следващата седмица (до 16-и юни) или в противен случай руският газов гигант ще активира искането си за авансово плащане на бъдещите газови доставки и може да намали и дори да прекрати газоподаването за Украйна.

Запитан дали Киев ще направи подобно разплащане до понеделник, Коболев отговори: Не съм готов да отговоря на този въпрос, тъй като все още има повече от пет часа до края на деня. Всичко може да се случи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15