Пред Франция назряват няколко неотложни задачи, които трябва да бъдат решени в близко бъдеще – да се откаже от идеята за 35-часовата работна седмица, да увеличи минималната възраст за пенсиониране и намали минималната работна заплата, и всичко това в случай, че иска да избегне хронична безработица и реализира икономически растеж.
Според някои икономисти престъпването към подобни мерки ще подпомогне втората най-голяма икономика на Европа в създаването на 1 милион повече работни места през следващите пет години. Безработицата във Франция надхвърля 10% при почти 3,5 млн. регистрирани безработни лица.
От друга страна, профсъюзите възразиха на направените предложения по-рано през този месец, което до някаква степен не е изненадващо предвид убежденията и предлаганите от тях политики.
Позицията им обаче няма как да промени нивото на безработица, което се покачва въпреки провежданите реформи и субсидирана заетост, докато икономиката стагнира през второто тримесечие, а бизнес активността се понижава през септември. Още повече, макар временно даващата резултат социална политика, субсидираната заетост е краткосрочна мярка. В дългосрочен план същите тези хора стават безработни, а социалните и икономическите ефекти се връщат на дневен ред с още по-голяма сила и дълбочина на проблема.
Скромното икономическо възстановяване на Франция означава, че тя най-вероятно няма да успее да намали публичния си дефицит до поставеното от правителството целево ниво, ако не се прибегне до съкращаване на държавните разходи или други непопулярни сред политическите лидери действия.
Правителството на Франсоа Оланд е изправено пред необходимостта да облекчи законовите ограничения пред бизнеса и пречките пред работодателите при наемането на нови служители.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..