На 11 февруари с официален концерт в австрийската столица започна тържественото отбелязване на 40-годишнината от основаването на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена.
Той е средище на българската духовност и творчески талант, символ на българо-австрийското сътрудничество. През годините тук са оставили част от своето творческо дръзновение много художници, музиканти, актъори, писатели, учени – това каза в приветствието си министърът на културата Рашко Младенов, който лично почете юбилейното тържество във Виена. Много австрийски гости също уважиха с присъствието си това събитие, сред които : Хервиг Хадвигер – вицепрезидент на Българо-австрийското дружество, Ерхард Бусек - бивш вицеканцлер на Австрия, както и посланикът на Република България в Австрия д-р Иван Сираков, посланик Светослав Спасов - постоянен представител на ПП на Република България към ООН и ОССЕ във Виена, бившите директори на "Дом Витгенщайн" Христо Друмев и Николай Кателиев, много дипломати, представители на международни организации и културни институции в австрийската столица.
За слушателите на предаването "Алего виваче" свои мисли по повод юбилейните тържества сподели сегашният директор на "Дом Витгенщайн" проф. Румяна Конева:
За мен е радост да споделя нашето вълнение във Виена по повод отбелязването на тържествата за 40- годинишнината от основаването на Българския културен институт тук. Информацията за началната дата в далечната 1977 година открих съвсем наскоро и за мен е особено щастливо съвпадение, че решихме да стартираме през февруари юбилейните събития, тъй като се оказа, че първият концерт, който е организиран от Българския културен институт, е бил на 4 януари 1977 г. Попаднах на документ, в който се заявява, цитирам: „Това е първото официално мероприятие, организирано от Българското посолство и ръководството на "Дом Витгенщайн" в тази българска сграда във Виена, с което се сложи начало на нейната дейност. След концерта, изнесен с голям успех от певиците Евелина Стоицева, Мая Попова и Петя Григорова, посланикът - г-н Владимир Гановски, и директорът на "Дом Витгенщайн" - г-н Чудомир Начев, запознаха гостите с историята на дома и бъдещите задачи на Българския културен институт “. За нас беше огромна радост присъствието на една от тези певици - Петя Григорова, като гост на концерта, който организирахме на 11 февруари 2017 г. За сегашния юбилеен концерт се спряхме на формацията „ Quattro Piano +“ с ръководител Орлин Димитров, тъй като репертоара, който те представятq е в съзвучие с вкуса на lиенската музикална аудитория.
Концертът на формацията „Quattro Piano +“ на четири рояла и перкусии препълни залата на "Дом Витгенщайн" и се превърна в ефекто начало на юбилейните тържества. Това са петима великолепни музиканти – пианистите Лора Димитрова, Мария Деливичева, Орлин Димитров и Андрю Уотсън, както и барабаниста Ивайло Деливичев, всеки един от тях с успешна индивидуална кариера съответно в Австрия и Англия, а когато заедно се изявяват на сценатаq изпълнението им е ураган от въздействаща емоция, впечатляващ професионализъм и темперамент. В програмата на концерта във Виена прозвучаха оригинални аранжименти на творби от Бах, Бизе, Бетовен, Пиацола, Йохан Щраус, Офенбах, както и поп музика, а публиката в залата аплодираше изправена на крака и дори след втория бис искаше да задържи музикантите на сцената.
След концерта Орлин Димитров сподели:
Усещането е чудесно. Винаги свирим в този състав, не само защото всички са добри музиканти, но имаме много добра комуникация и връзка помежду ни.
Повечето от аранжиментите на формацията са направени от Лора Димитрова и Андрю Уотсън, които разказаха, че в началото репертоарът на групата е включвал предимно аранжименти на класически произведения, но в последствие са направили аранжименти и на по-пулярни „шоу“-пиеси, които са им донесли допълнителна популярност. В аранжиментите на „Quattro Piano +“ неизменно впечатлява виртуозното изпълнение на перкусиониста Ивайло Деливичев, който сподели: Не се чувставам като звезда в групата, а по-скоро съм моторът на формацията, който се стреми да сплотява всички. Радвам се, че можем да творим заедно. Нашата музика е ефектна, защото съчетава и ритъм, но и добра хармония и мелодия. Винаги се стремим да дадем най- доброто от себе си за публиката.
Чуйте кореспонденцията от Виена и изказванията на участниците в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..