Вечерта на 25 януари бе открита с официално слово на посланика на Република България в Австрия Н.Пр. д-р Иван Сираков. Последваха приветствени обръщения от постоянния представител на България към ООН и ОССЕ и други международни организации във Виена посланик Светослав Спасов и от д-р Михаел Линхарт - генерален секретар на федералното министерство за Европа, интеграцията и външните работи на Австрия. Гости на събитието бяха много авторитетни фигури - австрийски политици, повече от 60 ръководители на дипломатически мисии на държави, акредитирани в Австрия, включително и доайенът на дипломатическия корпус – представителят на Светия Престол нунций д-р Петер Цубриген. Сред присъстващите бяха и двама предишни посланици на Република Австрия в България Клаус Фабиян и Герхард Райвегер, представители на културните среди и медиите. Всички те имаха удоволствието да съпреживеят емоционално-експресивното изпълнение на формацията “Quattro Piano+“ в състав: пианистите Мария Деливичева, Лора Димитрова, Орлин Димитров и Андрю Уотсън, и Ивайло Деливичев – перкусии. Те представиха впечатляващо своята програма с оригинални аранжименти на творби от класически композитори, сред които Йохан Щраус и Жак Офенбах , “Либертанго“ от Астор Пиацола, евъргрийни с джаз елементи, а също така клавирни обработки върху български фолклор и за финал - песента “Я кажи ми, облаче ле бяло“.
Посланикът на България в Австрия д-р Иван Сираков с удоволствие сподели за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ на програма “ Хоризонт“ радостта си от прекрасното събитие.
Първо бих искал да кажа, че културните мероприятия, които посолството отчита, започнаха още от 1 януари с посещението на българския президент на Новогодишния концерт на Виенска Филхармония в Музикферайн. Това беше един хубав старт с културна политика. Разбира се, концертът на 25. януари в двореца “Ешенбах“ беше началото на нашето председателство и с него откриваме поредица от съпътстващи събития, които сме планирали съвместно с българския културен институт тук. Публиката в залата прие изключително въодушевено концерта на формацията "Quattro Piano+" под ръководтсвото на маестро Димитров. Овациите не стихваха след всяко изпълнение. Това, което особено ме зарадва, е фактът, че редица посланици се заинтересуваха също да включат в организирани от тях концерти изпълненията на тази българска формация. Представители на дипломатическите мисии в Австрия ми писаха имейли с думите: “ Das war die Überraschung…. Това беше изненадата на вечерта!“ Изключително съм доволен, че присъствали международни журналисти споделиха колко успешно и емоционално събитие се е получило. Не мога да не се радвам при такива положителни отзиви, които показват и хубавото отношение към България. В случая ние се доверихме на български музиканти, които живеят и работят във Виена, и постигнахме чудесен резултат. Радвам се , че това събитие в Австрия бе уважено на високо политическо и дипломатическо ниво - присъстваха над 60 посланици, доайенът на дипломатическия корпус - нунцият д-р Цубриген, много депутати от австрийския парламент. Приветствие поднесе генералният секретар на федералното министерство на външните работи на Австрия д-р Линхарт, което беше очарователно, защото той говори с много емоционален тон за България и за отличните взаимоотношения между нашите две държави.
Кои са акцентите в съпътстващата културна програма, която българските институции в Австрия организират по повод Председателството на Европейския съюз?
Шесте месеца, през които ние сме председатели на Съвета на Европейския съюз, включват разнообразие от политически и културни събития. Първата работна среща на посланиците на ЕС е с президента на Австрия Александър Ван дер Белен и ще се състои на 23 февруари, за което сме му благодарни. В културен план започваме с изложба, която ще организираме съвместно със Столична община – “Архитектурното влияние на Австрия при изграждането на София“. Известно е, че австрийски архитекти имат принос в планирането на много сгради в цяла България - опери, библиотеки, банки. Един от акцентите и знаково събитие в нашата програма е отбелязването на 75 години от спасяването на българските евреи, което ще се проведе в “Дом Витгенщайн“ през март, съвместно с посолството на Израел. През май планираме голямо модно шоу на дизайнерката София Борисова - обща инициатива с кметството на Виена. Заключителният концерт за нашето Председателство ще бъде гостуване на известния хор “Йоан Кукузел“ с изпълнения на църковни песнопения в най-голямата австрийска катедрала “Св. Стефан“. Разбира се, ще продължим да използваме потенциала и да каним български творци, които живеят и работят във Виена - като братя Владигерови, потомци на известна музикална фамилия, с които ще организираме джаз вечер. Българската културно-просветна организация “Св. св. Кирил и Методий“ също ще се включи с провеждането на два фолклорни фестивала. Ще има множество презентации на книги и изложби.
Смятате ли че 2018 година е особено значима за двустранните отношения на България и Австрия в контекста на съвпадението на двете председателства, което дава допълнителна специфична динамика на политическия и културен обмен между двете страни?
В политически аспект сред приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС са теми като Западните Балкани, кохезионна политика, миграция, дигитализация. А тъй като България и Австрия са в триото на председателстващите страни, те имат отработени общи инициативи и програми, които са ваимно свързани и дават възможност за още по-тясна координация. Но е факт, че както политическите, така и културните контакти между двете страни традиционно винаги са били активни. В последно време бяхме свидетели на организирането на две върхови изложби - “Блясъкът на изтока“ в манастира на Клостернойбург и “Първото злато - Ада тепе“ в Музея на история на изкуствата във Виена. Двете събития бяха прекрасен повод културната общественост на Австрия да се запознае с нови, неизвестни факти от историята на България, тъй като двете изложби се показват за първи път извън границите на страната ни. Известна е и подписаната Програма за сътрудничество в областта на културата, образованието, науката и младежта между България и Австрия. Но Председателството ни дава действително шанса да активизираме още повече взаимните контакти и обмен на всички нива - политически, културни, научни, образователни. Българският културен институт “Дом Витгенщайн“ е средище на българската култура и целта ни е да засилим още повече присъствието му в австрийския обществен живот. Юбилейната 40-годишнина на този дом, която отбелязваме с поредица от събития, ни радва и ни отрежда достойно място в културния афиш на Виена.
Виена е известна като културна столица на света. В личен план посещението на кои концерти и изложби, срещите с кои творци са оставили емоционална следа у Вас?
Имам щастието, че моята съпруга осем години е работила в „Дом Витгенщайн„ и духът на този дом е пренесен в къщи. Аз съм бил музикант и артист. Едната ми дъщеря се занимава с изкуство и работи към двореца Белведере, и това е повод за постоянни разговори и дискусии в семейството. Едно от любимите места на цялата фамилия е Музикферайн, почти всеки месец посещаваме концерти там. Ценя много Мария Принц – една от чудесните български изпълнителки, живеещи тук. Наслада е да слушам и българските оперни певци във Виена – да знам, че ги има тук. Те са истинските посланици на България, а за мен е удоволствие да се докосна до тяхното изкуство.
Интервюто с Н.Пр. д-р Иван Сираков и изпълнение на формацията "Quattro Piano+" можете да чуете в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..