Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Стоянова солира на "Виенските виртуози" в Златната зала на Музикферайн

Красимира Стоянова

На 18 февруари 2018 г. в препълнената златна зала на Музикферайн и при възторжен прием от страна на публиката австрийската камерна формация "Виенски виртуози" изнесе своя трети концерт в рамките на цикъла за сезон 2017 / 2018 г.

В състава на този ансамбъл са включени водещи инструменталисти от Виенската филхармония, а създател и духовен двигател е бележитият австрийски музикант и кларинетист Ернст Отензамер. След неговата неочаквана кончина през юли 2017 г. ръководството на  "Виенски виртуози" е поверено на сина му Даниел Отензамер, соло-кларнетист на Виенската филхармония , съвместно с  неговия брат Андреас Отензамер - соло-кларнетист на Берлинската филхармония. Забележителните интерпретаторски качества на "Виенски виртуози" са признати от публика и критика, както в Австрия, така и на международните класически сцени. Ансамбълът редовно гастролира в цяла Европа, в Япония и САЩ, а от сезон 2006/2007 г.  ежегодно изнася свой концертен цикъл за Дружеството на приятелите на музиката във Виена.

Концертната програма на 18 февруари включваше встъпление към операта “Капричио“ от Рихард Щраус, “ Зигфрид идилия“  от  Рихард Вагнер и Симфония №4 от Феликс Менделсон-Бартолди, наричана “Италианска“.

Събитието на вечерта бе специалното участие като гост-солист на българската оперна прима Красимира Стоянова, която изпълни “Четири последни песни“ от  Рихард Щраус. През последните години Красимира Стоянова покори световните оперни сцени и имаше своите блестящи успехи в творбите на Рихард Щраус “Ариадна на Наксос“, “Кавалерът на розата“ и “Любовта на Даная“, но паралелно с това е призната като фин и задълбочен  концертен интерпретатор и на “Четири последни песни“  от гениалния немски композитор, обявен за късния романтик на европейската музика. Българската оперна прима е изпълнявала многократно тези песни,  включително под палката на диригента Зубин Мета в рамките на симфоничен концерт в Миланската Скала. Музикалната критика в Австрия и този път открои елегантното фразиране, майсторски овладяната динамика, изумителната поетичност и нюанси в гласа на Красимира Стоянова, а вестник Kronen Zeitung акцентира на меланхолията и ефирността на звучене в нейната интерпретация.

Запис на целия концерт меломаните ще имат възможност да чуят на 2 март в ефира на австрийската радиопрограма за класическа музика Ö1.

Ден след концерта директорът на Музикферайн  Томас Ангиан сподели за слушателите на предаването “Алегро Виваче“  на програма  “Хоризонт“  своето задоволство  от творческия контакт с Красимира Стоянова:

Формацията “Виенски виртуози“ от години представя своя концертен цикъл за Дружеството на приятелите на музиката във Виена. Един от тези концерти е винаги в Златната зала на Музикферайн и с участието на специален гост, който аз като директор каня съвместно с  ансамбъла. Тази година това беше Красимира Стоянова – тя е не само изключителна певица и ценена от публиката тук, но и сред най-добрите интерпретатори именно на “Четири последни песни“ от Рихард Щраус, както чухме и на концерта. Щастлив съм, че Красимира Стоянова често гостува на сцената на Музикферайн като солист. Помня  нейни гастроли тук под диригентството на Рикардо Мути, възхищавали сме се на “Реквием“ от Верди с нейно участие и разбира се имаме съвместни бъдещи творчески планове. През следващата година тя ще изнесе тук песенна  вечер. С абсолютна категоричност ще заявя, че Красимира Стоянова в момента е сред най-забележителните певици - сопрани в света.

Кореспонденцията от Виена можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48