Българево е най-голямото село в община Каварна. То е известно с най-дългата си брегова ивица, с гостоприемните си хора, с невероятната си природа, съчетала в себе си море, скали и ниви. Близо до селото се намира един от най-красивите заливи на родното ни Черноморие – Болата, нос Калиакра, мидената ферма, резерватът “ Яйлата“ и съвсем естествено един от основните поминъци на местното население е туризмът. В селото се отглеждат и едни от най-вкусните пъпеши, на които е посветен и фестивал през лятото. Най-голямото богатство обаче на село Българево са хората. Те са истински българи, запазили своите традиции непокътнати и до ден днешен, трудолюбиви и много гостоприемни. Тази седмица самодейните състави от Българево, Камен бряг и Могилище посрещнаха вицепрезидента Илияна Йотова, която присъства на откриването на международния младежки фолклорен събор „С България в сърцето“ в град Каварна.
Читалището „Народен будител 1940“ в село Българево ни посреща с подредени експозиционни кътове, пресъздаващи старите къщи от едно време, от обятията му се носят какви ли не ухания на приготвените с много любов местни ястия, всички са облечени в народни носии, нагиздени и пременени и разбира се, заредени с много настроение. Снежана Петрова ни въвежда в атмосферата на селото:
"Българево през последните години се развива като туристическо средище. Голяма част от населението се занимава с отглеждане на пъпеши, друга част от населението се занимава със селскостопанска дейност. За съжаление училището в Българево е затворено, броя на децата в детската градина е твърде малък и това е най-сериозният проблем на Българево. Хубавото е, че през лятото селото ни е много оживено, но за съжаление през зимата е много пусто."
Акордеонистът Христо Маринов разказва, че фолклорът на българите е ненадминат и наша задача е да го пазим.
Нахранени с прекрасните гозби на българевци, развеселени от техните песни и заредени за завръщането си в града си тръгваме, но не за дълго, защото само след месец тук ще бъде истинско лято, ухаещо на море и пясък, а малко по-късно, в края на август селото отново ще ни посрещне за „Празника на пъпеша“.
Репортаж за „Рано в неделя“ от село Българево направи Мая Щърбанова
В центъра на Варшава се проведе Марш на независимостта, организиран от десни политически групи, в чест на 107-ата годишнина от възстановяването на независимостта на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП. Участниците, носещи бяло-червените национални знамена, преминаха през булевард „Йерусалимски“ в града и прекосиха мост над река Висла, за да..
На днешното заседание на Министерския съвет се очаква решение за увеличаване на капитала на новото държавно акционерно дружество "Иганово" ЕАД . То беше създадено в края на октомври със задачата да реализира стратегическата концепция за изграждане на завод за производство на енергетични материали и заряди (барут), и завод за производство на..
Три законопроекта по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са включени в програмата на Народното събрание за днес. Депутатите започват работа с гласуване на второ четене на промени в Закона за енергийната ефективност, които са част от ПВУ. Измененията предвиждат създаване на Национален фонд за декарбонизация. Фондът ще..
Украйна ще бъде домакин на неформална среща на министри на ЕС, отговарящи за европейските въпроси, в Лвов на 10-11 декември, съобщиха източници за „Киев Индипендънт“. Срещата има за цел да демонстрира политическа подкрепа за стремежа на Украйна към ЕС, тъй като Киев се сблъсква с опозицията на Унгария. Киев подаде молба за членство в ЕС скоро след..
Пред Съдебната палата тази вечер се очаква да се проведе пореден протест на гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Към акцията този път се присъединят и младите лекари и медици от инициативата "Бъдеще в България", както и членовете на Обществения съвет за изграждане на Национална..
В Бразилия протестиращи представители на коренното население нахлуха и влязоха в сблъсък в охраняващите сградата, в която се провежда климатичната конференция на ООН (КОП30) в град Белен. Те поискаха да се спазват правата им върху земята, както и да спре комерсиалното изсичане на гори с плакати с надпис "Нашата земя не е за продан"...
Главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски заяви, че ситуацията "се е влошила значително" в части на югоизточната украинска Запорожка област, където се водят тежки боеве с руските сили. По-рано украински медии съобщиха, че руските сили са засилили атаките си в Запорожка област, като украинските войски са били..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..