Подходът за непрекъснати промени в правилата за изборите е в много ярко и категорично противоречие на международните стандарти. Това каза пред БНР Ваня Нушева – програмен директор на "Прозрачност без граници", относно отхвърленото президентско вето върху Изборния кодекс. Тя даде пример с Кодекса на добрите практики на Съвета на Европа, който подчертава, че една година преди избори не трябва да се извършват промени в правила, свързани с избирателната система и начина, по който се определят мандатите за представителство.
Според нея няма последователност в създаването на ясни правила, по които ще се провеждат изборите:
„Виждаме колко противоречиви действия през последните няколко седмици предприеха основните политически партии – противоречиви по отношение на ключови правила, по които трябва да се проведат изборите. Зад тези действия може да се разкрие и политически инат, но също така и опит за налагане на собствените правила на политическата игра“.
В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ Нушева посочи смисъла от преференциите и ролята на избирателите при подреждането на партийните листи. „На мен ми се струват несъстоятелни, нелогични, дори и смешни аргументите за това, че чрез преференциите парламентът ще се напълни с хора със спорни качества. Тук възниква много важният въпрос – какви механизми за почтеност прилагат партиите, когато включват кандидати в своите листи, какви хора включват партиите в листите си. Този потенциален риск, който посочват партиите, може да се върне като въпрос към тях“, коментира тя.
Несериозно е да се мисли отново за промени в Изборния кодекс в този момент, категорична е Ваня Нушева.
Днес изтича и срокът за номинации на членове на ЦИК. Засега са ясни две имена Ивайло Ивков от Реформаторския блок и Кристина Цанкова-Стефанова от „Воля“. Нушева подчерта, че правилата за избор на ЦИК не са достатъчно ясни и съдържат противоречие вътре в себе си. Според нея в процедурата отново ще доминира политическият характер.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Руската авиация е нанесла въздушни удари по противници на сирийския президент Башар ал-Асад. Това съобщи заместник-началникът на руския център за примирение на враждуващите страни в Сирия Олег Игнасюк. По думите му, в Сирия се наблюдава изостряне на обстановката, след като терористичната групировка "Джабхат ан-Нусра" и други радикални..
40 палестинци са били убити при израелски удари в Ивицата Газа през последното денонощие, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от медици. 19 души са загинали в бежанския лагер Нусейрат в централната част на Газа. Още 10 души са убити при въздушен удар по къща в палестинския град Бейт Лахия в северната част на анклава. Според медици,..
Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от Ройтерс. В изявление от офиса на френския президент беше посочено, че Макрон е провел телефонния..
Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци - "Кристално огърлие", с почетна диплома на Софийската опера и с поздравителен адрес от Президента Румен..
На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални услуги, центрове за работа с деца и партньорски неправителствени организации представят своите..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв. Стопаните ще могат да кандидатстват за подпомагане в размер на 58,6 хиляди лева. Допустими кандидати са фермери на възраст от 41 до 65..
3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният бюджет е изчислен на дефицит от 6,2 млрд. лева. Във фискалния резерв има 14,4114 млрд. лева към..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..