Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Костадинова: Условно осъждане е въведено у нас през 1904-а

Центърът за книги, департамент „Право“ в Нов български университет представя книгата на Ралица Костадинова „Условно осъждане по българското наказателно право.

Костадинова, която е преподавател в НБУ, се връща в изследванията си 115 години назад. За БНР тя сподели:

"115 години то се прилага на практика. В хода на неговото развитие се очертават три периода – класически, социалистически и съвременен. Условно осъждане е наименованието, което той е получил още при своето въвеждане през 1904 година".

Сред хората има убеждение, че при условно осъждане лицето остава без наказание, но това не е така, категорична е тя.

„Законът ясно указва, че контролът върху изпълнението на условното осъждане са районните съдилища. Моето изследване не са открити данни за дейност, извършвана по тази линия“.

На малка част от осъдените условно се налагат пробационни мерки, изтъкна ученият в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ и допълни:

„Смятам, че законът трябва да разпише задължения във всички случаи на условно осъждане да бъде постановявана пробационна мярка, а защо не и повече от една, за да бъде изпълнен режимът на условното осъждане със съдържание, със смисъл и наистина режимът на условно осъждане да не бъде едно правно нищо, а напротив - да бъде един механизъм, който действително да осъществява целите на наказателната политика - поправянето на дееца“.

Костадинова направи и аналогия между условните присъди и предсрочното освобождаване:

„И условното осъждане, и условното предсрочно освобождаване в съвкупност дават един класически институт на изпитанието в наказателното право. И в двете хипотези осъдените се поставят на изпитание. Всъщност съдът им гласува доверие. При условното осъждане това доверие е преди изтърпяване на наказанието, тоест е в много по-голям обем. Тук се очаква, че целите на наказанието ще бъдат постигнати и без да се търпи, преди още да е започнало. При условното предсрочно освобождаване деецът е започнал да изтърпява наказанието и в рамките на изтърпяното наказание има доказателства, че поправянето вече е постигнато. И в двата института се открива този общ елемент – вярата в поправимостта на дееца, вярата в доброто, което всъщност е израз на принципа на хуманизъм“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипърският град Пафос e сред стоте най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г.

Кипърският град Пафос бе включен в 100-те най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г. Известният курортен център на западното крайбрежие на острова бе избран в десетото издание на конкурса на международната инициатива за зелени дестинации /Green Destinations Top 100/, съобщиха от Агенцията за развитие и насърчаване на туризма в града...

публикувано на 01.12.24 в 13:40

Полицейска операция в Кюстендил през целия декември

Полицейска операция започна в Кюстендил. Тя ще продължи през целия месец за Коледните и Новогодишните празници. Мерките се предприемат от страна на Областната дирекция, Районното управление на полицията съвместно с Общината. Акцентира се върху неправилното паркиране на моторни превозни средства в централната градска част, р айона на..

публикувано на 01.12.24 в 13:31

Армията купува ново въоръжение за около общо 40 млн. лева

Ново въоръжение за около общо 40 млн. лева ще купува Българската армия. Обществената поръчка беше обявена в средата на ноември. . Общо 40 млн. лева е стойността на поръчката. Най-много – около 17 милиона лева ще отидат за 1093 карабини. Близо 5000 пистолета калибър 9х19 ще купи армията за около 6 милиона лева. Армията търси и нови картечници,..

публикувано на 01.12.24 в 13:27
Снимката е илюстративна, архив.

Пункт в София за дарения на трайни хранителни продукти за възрастни хора в Монтанско

Дарения за възрастни хора от малките села в област Монтана ще бъдат събирани в Южния парк в София до 16:00 часа. Приемат се храни с дълъг срок на годност. Кампанията е организирана от фондация "Дари храна, дари любов". Пред БНР Вяра Кузманова от фондацията обясни: "Всеки, който иска да подкрепи нашата кампания, може да дари хранителни..

публикувано на 01.12.24 в 13:02
В Никозия, 1 ноември, 2024 г.

100 000 фиданки за залесяване в Кипър в "Седмицата на дървото"

Правителството на Кипър предоставя 100 000 фиданки безплатно на обществеността през започващата днес "Седмица на дървото". Акции за залесяване и други събития като част от борбата с климатичните промени ще се проведат във всички области в страната, обявиха от екоминистерството. "Фестивал на дървото", с който по традиция се открива седмицата, се провежда..

публикувано на 01.12.24 в 12:45
Иван Иванов

Иван Иванов: Кандидатурата на ИТН беше налагана изключително ултимативно

" Доц. Наталия Киселова е възможно най-подготвеният кандидат в тази ситуация. БСП най-малко може да бъде обвинена в някакво задкулисие, в налагането на кандидат, който ще обслужва нечии интереси". Това заяви пред БНР Иван Иванов от БСП.   Според него Бойко Борисов е проявил разум с решението ГЕРБ да подкрепи кандидатурата на доц. Киселова..

публикувано на 01.12.24 в 12:30