Боряна Калейн е състезател, който никога не се е интересувал от рутинни елементи и винаги е искала да бъде новатор в художествената гимнастика. С това започва голям материал и интервю с българката гимнастичка, публикуван в официалния сайт на Международната федерация по гимнастика (ФИГ).
С всяка следваща година 21-годишната Калейн все повече следва собствената си звезда, измисляйки стилни и оригинални упражнения като картините, които рисува в свободното си време, което определено не е много.
Българката започна шеметно годината - с три златни медала от Световната купа в София.
"Лично аз никога не съм обичала да ме сравняват с някого или да приличам на някого. Харесва ми, че мога да бъда различна на килима, да разказвам истории чрез композициите си и че мога да бъда новатор по някакъв начин", казва Калейн.
Участничката на Олимпийските игри в Токио, където зае престижното пето място в индивидуалната надпревара, тя би била изключително доволна, ако успее да спечели индивидуален медал от Световното първенство, който да добави към сребърния в отборната надпревара, който взе заедно с Невяна Владинова и Катрин Тасева от Световното първенство в София през 2018 година. Нейната цел също така е спечелването на квота за Олимпиадата в Париж 2024.
Новата състезателна програма на Боряна спира дъха на публиката, а това, което я отличава е изключителната хореография, артистичност и разбира се, нейните изящни фуетета.
Запомнящи са нейните композиции на лента по музика от филма "Игри на глада" 2021 година, бухалките по музика от филма "Танго за трима" и може би най-силната и оригинална лента, която започва с Моцарт и завършва с Металика.
Въпреки, че е изключително добре подготвена по отношение на класическия балет, Боряна Калейн притежава своя собствена харизма, която не може да се сбърка с никоя друга гимнастичка на килима.
По отношение на музиката тя споделя, че още като чуе мелодията за първи път и не може да си представи с какви движения би я изразила, това категорично и показва, че това не е нейната музика.
Новата лента на Боряна е по музика на българската народна песен "Излел е Дельо хайдутин", която я е развълнувала изключително много и е докоснала нейното въображение много силно и разтърсващо. Самата песен е много обичана в България, а е толкова популярна сред музикалните специалисти, че е включена в в златните плочи, изстреляни в космоса на космическите сонди "Вояджър" през 1977 година. С лентата Калейн пресъздава историята с цялата страст и драматизъм на истинска актриса.
"За Световното първенство в София искахме да направим съчетание с традиционна българска музика. Няма българин, който да не е чувал тази песен или да не знае историята й. Вярвам, че особено за всички българи това ще бъде най-силната и запомняща се композиция от моята програма", казва българката.
Без значение каква е музиката, нейните програми блестят със страхотните й фуетета. Големият брой обороти, на които е способна, е продукт на години усъвършенстване в балетната зала, но присъствието им в репертоара на Калейн свидетелства още веднъж за нейната твърда решимост да бъде различна.
"Основното нещо, тайната, която всъщност не е тайна, е, че исках да предизвикам себе си и да го направя с повече обороти, отколкото моите треньори и балетни учители искаха от мен. И когато човек иска да постигне нещо, нищо и никой не може да го спре", добавя тя.
На Олимпийските игри Боряна завърши пета, което по никакъв начин не я удовлетвори и веднага след това тя се върна в залата, за да тренира.
"Мечтата на всеки спортист е да се класира и да участва на Олимпийски игри. Радвам се, че успях да го направя. Но не се чувствах доволна от резултатите си, нито от начина, по който се представих. Знам, че мога да направя много повече", каза Калейн.
През следващите две години тя е решена да го покаже, започвайки с тазгодишното Световно първенство. След още един много силен старт на сезона в София, тя ще се завърне на сцената на Световната купа този уикенд в Баку.
Произведението, на което тя се посвещава сега, е художествената гимнастика. Може би след това ще насочи повече вниманието си към рисуването.
"Един ден, когато имам повече свободно време, смятам да направя изложба. Има толкова много неща, които бих искала да опитам, но досега не съм имала време или възможност", добави тя.
Всичко е пред нея и Боряна Калейн има всички шансове да сбъдне мечтите си!
Отборът на Барселона победи с 3:2 Борусия Дортмунд при гостуване в шестия си мач от тазгодишното издание на Шампионска лига. Барселона поведе в 53-тата минута, след като при контраатака Дани Олмо изведе Рафиня, който беше безкомпромисен, след като оста очи в очи с Грегор Кобел. Домакините бързо се съвзеха и в 60-тата минута получиха право да изпълнят..
Спартак Плевен загуби гостуването си на Донар Грьонинген с 84:87 (20:26, 24:24, 19:24, 21:13) в Нидерландия в петия си мач от група А на Европейската северна баскетболна лига. Поражението бе пето поредно за българския отбор от пет изиграни двубоя, а нидерландският тим записа втора победа и продължава с актив 2-4. Двата състава направиха интригуващ..
Женският волейболен отбор на Левски отстъпи и втория мач от осминафиналите на "Чалъндж къп", като загуби от Рома с 0:3 (18:25, 12:25, 12:25) при гостуването си. Преди две седмици тимът на Радослав Арсов загуби от италианския си съперник и в София с 1:3. В Рим треньорът Арсов заложи на състав: Микаела Стоянова, Дария Иванова, Силвия Кухарска, Мартин..
Българският шампион Берое претърпя тежко поражение от Будучност с 42:83 (16:22, 6:22, 12:12, 8:27) като гост в черногорската столица Подгорица в седмия си двубой от Адриатическата лига по баскетбол за жени. Загубата бе втора за Берое от седем изиграни мача, докато Будучност постигна седма поредна победа от началото на сезона. Домакините поеха..
ЦСКА София продължава с подготовката си за предстоящото гостуване на Спартак (Варна) за Купата на България. Днес армейците тренираха след обяд на клубната база в Панчарево, като заниманието бе изцяло с тактическа насоченост, информираха от клуба. На облекчен режим продължава да е нападателят и голмайстор Годуин Коялипу, а крилото Илиан Антонов пропусна..
Карлос Насар стана световен шампион по вдигане на тежести в категория до 89 килограма при мъжете на шампионата на планетата в Манама с два световни рекорда - в изхвърлянето от 183 килограма и в двубоя от 405 килограма. Той пробва да подобри и световния си рекорд в изтласкването, но не успя да задържи над главата си щангата от 225 килограма. Насар..
Журналистите и експерти, отразяващи леката атлетика у нас, избраха за Атлет и Атлетка на 2024 година Тихомир Иванов и Пламена Миткова. Двамата бяха наградени на церемонията за вековния юбилей на БФЛА, която се проведе в „Асикс Арена“. Иванов зае престижното осмо място в скока на височина на олимпийските игри в Париж и стана най-успешно представил се..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..