Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП разговаря за кабинет с ИТН

Снимка: Ани Петрова

Консултациите на БСП за съставяне на правителство с третия проучвателен мандат продължават днес със среща с парламентарната група на "Има такъв народ". Разговорът е насрочен за 14 часа.

Вчера левицата проведе половинчасови консултации с най-голямата парламентарна група – тази на "Продължаваме промяната".

Постигнато бе съгласие за приемане на програмата на досегашния кабинет.

Условието на ПП за участие в кабинет с мандата на БСП е да номинират за премиер вицепремиерът Асен Василев, който заяви след срещата:

"Това, което се разбрахме, е, че ще използваме вече изработената програма за разговорите оттук нататък. Единственото условие, което ние поставихме, е да сме сигурни, че има работещо антикорупционно мнозинство в парламента, което да се докаже като по време на преговорите се приеме Закона за КПКОНПИ и се избере г-н Рашков (Бойко Рашков – б.р.) за шеф на Комисията за противодействие на корупцията".

От "Има такъв народ" са склонни да променят законовите промени, заяви председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански:

"Ние сме за Антикорупционния закон да се приеме, нека да видим нормите какви ще бъдат, как ще бъдат разписани точно и от там нататък вече ще реагираме по-нататък. Но според мен по-важно е какъв закон ще приемем. Защото ние не правим закона според човека, а правим закона, за да може да бъде устойчив, да бъде стабилен във времето и не е необходимо да променяме един закон често".

От ИТН обаче държат на своя ултиматум - Кирил Петков и Асен Василев да не са част от бъдещ кабинет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Ученици от 8 училища мерят ресторантьорски умения на състезание в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит е домакин на шестото областно състезание за ученици по ресторантьорство и готварство, което се организира от Регионалното управление на образованието в Ловеч. В състезанието ще участват ученици от 8 училища от осемте общини в областта с професионален профил "ресторантьорство, хотелиерство и..

публикувано на 27.02.25 в 08:11

В Благоевград деца изработиха най-дългата мартеница

Стотици деца от школите към Центъра за личностно и творческо развитие в Благоевград се включиха в изработването на най-дългата мартеница, която ще премине през центъра на града с празнично шествие. Мартеницата е изработена в класическия стил на усукания червен и бял конец и е с дължина близо 800 метра. Вълнението на децата от творческите школи..

публикувано на 27.02.25 в 08:09

Комисията по енергетика в НС изслушва кандидатите за шеф и членове на КЕВР

Парламентарната Комисия по енергетика ще изслуша кандидатите за председател и за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране.  За поста председател е номиниран, от ГЕРБ-СДС, Пламен Младеновски, сега директор на дирекция “Електроенергетика и топлоенергетика” в регулатора. ПП-ДБ предлагат Меглена Русенова, председател на фотоволтаичната..

публикувано на 27.02.25 в 08:03
Генади Кондарев

Генади Кондарев за сделката САЩ - Украйна: Шокиращо е олекването на цената на човешкия живот

" Олекването на цената на човешкия живот на фона на тези разговори е шокиращо ".  Това мнение изказа пред БНР енергийният експерт Генади Кондарев в коментар за подготвеното споразумение между САЩ и Украйна за природните ресурси . Кондарев ще е участник в днешната дискусия на тема "Война за ресурси: Връзката между изкопаеми горива и човешки..

публикувано на 27.02.25 в 07:59
Володимир Зеленски

Зеленски потвърди: Ще се срещна с президента Тръмп

Президентът на Украйна Володимир Зеленски потвърди, че ще се срещне с американския президент Доналд Тръмп утре, на 28 февруари. В традиционното си вечерно обръщение украинският лидер заяви, че отива във Вашингтон в търсене на гаранции за бъдещите "мир и сигурност": "Ще се срещна с президента Тръмп. За мен и за всички нас е от изключително..

публикувано на 27.02.25 в 07:58

"Хамас" върна в Газа телата на четирима заложници, чака от Израел 600 палестински затворници

Палестинската групировка "Хамас" върна в Газа телата на четирима загинали израелски заложници и заяви, че очаква в замяна Израел да освободи повече от 600 палестински затворници. Това съобщи БТА. "Хамас" предава телата на четирима заложници в замяна на 625 палестински затворници От канцеларията на израелския премиер каза, че телата на..

публикувано на 27.02.25 в 07:55
Киър Стармър

Британският премиер омаловажи нарастващото напрежение между Белия дом и Европа относно Украйна

Британският премиер Киър Стармър, който днес е на посещение в САЩ, омаловажи нарастващото напрежение между Белия дом и Европа относно Украйна, като каза преди тръгване, че се доверява на Доналд Тръмп и иска "специалните отношения" да укрепнат още повече. Лондон отрече Тръмп да е провокирал увеличение на бюджета за отбрана Британският..

публикувано на 27.02.25 в 07:48