На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН.
"В моята програма се вглеждам в бъдещето на Академията, разбирайки и давайки сметка за всичко онова, което беше постигнато дотук, а то никак не е малко – век и половина Академията да се развива успешно, да се интегрира в националното, европейско научно пространство – това са аспекти, които задължават следващия председател да насочи своите усилия и да работи постоянно и системно", декларира пред БНР акад. Христо Найденски.
В програмата си кандидатът е отразил своята стратегия за това как да се развиват научни изследвания в съответствие с дневния ред на обществото и неговите потребности. Също така и визията да се провежда и отстоява постоянна политика за растеж и развитие на науката до достигане на световните стандарти.
Акцентите в програмата на акад. Нейденски са: насочване на усилията към привличане на младите хора, към устойчива изследователска инфраструктура, сграден фонд, възможности за интегриране с висшите учебни заведения и с други научни институции и организации в България, да се идентифицират потребностите на обществото и да може да отговаряме на необходимите въпроси научно обосновано и компетентно. Също така е поставен въпросът за бюджетното осигуряване на БАН и да има успешна проектна дейност. Добавил съм и точка за морално етични аспекти, които учените трябва да спазват, допълни кандидатът за председател на Академията.
Той разглежда научните институти като едно цяло между научен състав и администрация. Ще трябва да помислим как да увеличим възнагражденията и на администрацията, подчерта акад. Найденски. Той изтъкна също факта, че много от младите специалисти и асистенти работят и на други места. Според него причината за това е недостатъчното финансиране. А това е пречка те да се отдадат изцяло на своята научно-изследователска работа, смята той и заяви, че е необходим задълбочен анализ и мерки.
Във връзка с бюджета на Академията, той посочи, че не трябва да се разчита само на субсидията, която правителството ще даде. Но все пак той заяви, че ще поискат бюджет, който да може да осигури нормална работа и който да съответства на експертната функция. По думите му трябва да се работи активно по проектното финансиране.
Цялото интервю на Валерия Николова и Виктория Петрова с акад. Христо Найденски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..