Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Радиоенциклопедия" всеки четвъртък през октомври: поредицата "Природните резервати в България"

"Джендема" е най-големият резерват в национален парк "Централен Балкан".
Снимка: Архив
28 октомври
„Камчия” – река и море, лонгозни гори и морски пясъци...
Заливните гори около устието на река Камчия са най-представителният образец на лонгозни гори на Балканския полуостров. „Лонгоза” е турска дума и означава място, което периодично е заливано от прииждаща вода. Такава среда създава уникална екосистема. Тук влаголюбиви дървесни видове, храсти и дървовидни лиани така се преплитат, че на места гората става непроходима, но слънчевите лъчи, които все пак успяват да проникнат до земята, проблясват и осветяват очарователни места, изпълнени с тайнство и магическа притегателност.
Неповторима красота от най-разнообразни характерни растителни, животински видове, свързани в екосистемата на лонгозните гори. Особено живописни са те в устието на река Камчия, там, където тя се влива в Черно море. Река и море, лонгозни гори и морски пясъци...
Резерват „Камчия”.

21 октомври
„Силкосия” в Природен парк Странджа – живият музей на терциерна Европа
Древна Странджа планина е живият музей на терциерна Европа, както и училище по природознание за децата. Край Марина река за тях има истинска класна стая с малки дървени столчета и черна дъска под високи букови дървета, сред лавровишни и зеленики. Ярките розововиолетови цветове на зелениката са символ на планината на кръстопътя между Европа, Средиземноморието и Азия. Тя пази още много видове вечнозелени растения - древна растителна общност, наречена южно-евксинска и още колхидска, по името на митичната Колхидска долина в Грузия. Тази древна растителна общност обединява територии в Странджа, в Северна Турция, в Кавказките републики и Северозападен Иран. Резерватът „Силкосия” е най-старият природен български резерват за съхраняването на биологичното разнообразие на терциерна Европа в Природен парк Странджа.

14 октомври
По скалите на „Стенето”
Огромни скални масиви се извисяват от двете страни на тясната пътека. Стръмни, на места почти отвесни, те образуват пропасти до бреговете на реката.
Гранитни и варовикови скали с височина около двеста метра оформят величественото ждрело в резервата „Стенето”. Самият той е буйство на дивата природа с разнообразни екосистеми от растителен и животински свят, множество пещери, скални венци и каменни блокове, покрити със здравец, мъхове и безсмъртната хаберлея родопензис – нежното синьо цвете, което може да възкръсва.

7 октомври
Пътеки из „Джендема” и „Северен Джендем”
Трансилванска камбанка, звездоцветно шапиче, неразделнолистно шапиче, кернерова метличина, стефчова тлъстига, български скален копър. Това са видове растения, защитени в Червената книга на нашата планета. Всички те виреят в сърцето на България, в централните и най-високите трудно достъпни части на Стара планина. Там цепнатините на сурови скални върхове опазват нежни планински цветя, високопланински пасища с редки лечебни растения оцеляват благодарение на местни породи животни, дават живот и на дивите обитатели – планинска коза, сърна, елен и най-едрия бозайник у нас, кафявата мечка. Те живеят на воля в защитени територии - резерватите „Джендема” и „Северен Джендем”.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15