Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възкресение Христово - празникът на празниците

Снимка: Архив
В навечерието на Възкресение Христово се извършва чудото на Благодатния огън на Божи гроб, за което нашите слушатели ще научат от Величкия епископ Сионий, който участва в българската делегация, която ще донесе Благодатния огън в страната от Йерусалим.
Поздравления за слушателите на програмата от Негово светейшество българския патриарх и митрополит софийски Максим, от Негово преосвещенство апостолическия екзарх Христо Пройков председател на Епископската Конференция на Католическата църква в България и от пастор Евгений Найденов от Българска Свободна Църква "Света Троица”.
Различията и приликите в отпразнуване на Възкресение Христово у нас и по света. Ще се опитаме да пренесем слушателите в различни точки на България и света, за да усетят атмосферата на празника там.
След 11 часа, когато започва празничната вечерня в храмоветe, наречена „Второ Възкресение”, чрез подвижна радиостанция ще направим съпричастни на чудото на Възкресението българите, които нямат възможност или не могат да стигнат до храма Господен.

неделя, 24 април, от 10.00 часа
По публикацията работи: Ана-Мария Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на думата "мързел"

Доказано от практиката и от собствените ни наблюдения етимологизуването, т.е. изследването на произхода на думите, е от любимите изкушения за будния човешки ум. А най-хубавото в етимологическите главоблъсканици е, че почти никога не се знае предварително накъде ще кривне пътеката, по която думите са влезли в езика ни и удобно са се настанили във..

публикувано на 17.09.24 в 09:26

Георги Данаилов: Процесът на търсене на думи е акт на насилие върху мисълта

Един от "специалните" гости на предаването в първите му години беше известният писател и ярка обществена фигура Георги Данаилов. Едва ли е необходимо да изреждаме заглавията на книгите му и филмите по негови сценарии, но в случая е важно да припомним, че той е завършил висше образование и е работил като преподавател по химия. В интервюто той..

публикувано на 13.09.24 в 17:18

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15
Любомир Левчев

В капана на думите с поета Любомир Левчев

Който има спомени от 90-те години на миналия век – трудни и повратни във всяко отношение, ще помни и различната реакция на известни лица от културния елит на държавата в онзи момент. Предполагам, че достойните и самокритични личности са съзнавали отговорността си да вземат страна или да изразят позиция към процесите, знаейки, че думите им имат..

публикувано на 29.07.24 в 09:15