Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пчеларството и пчелните продукти”: История и значение на пчеларството

Снимка: Архив
„Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека му остават само четири години живот след тях.” Това твърдение на великия Айнщайн може да бъде прието напълно сериозно, защото безспорен факт е приносът на пчелите за опрашването на цъфтящите растения и раждането на плодове. „Ангелите на земеделието”, както били наричани още от древността малките, пълни с тайни насекоми също така създават ценни продукти: мед, пчелен прашец, восък, прополис, пчелно млечице и пчелна отрова. Тези продукти са незаменими като храна, лекарство, съставка за козметични средства и за други приложения от древността досега.
Откакто човекът за пръв път надникнал в хралупата на дърво с пчелно семейство и вкусил от сладката им храна, той не е спирал да търси меда. И макар с времето да е съумял да приюти пчелите в създадените от него кошери, човекът така и не е успял да опитоми малките златни ангелчета. Не само заради жилата им. Те живеят по своите неизменни, все още неразгадани закони - в съвършена и неподражаема система на пчелното семейство. Неразгадани докрай остават и пчелните продукти – толкова полезни за нас с известните им ценни качества. Затова човекът ще продължава да „краде” всичко, създадено от работливите медоносни пчели. Едни от най-древните същества на Земята, по-стари от човешкия род.
В първата среща от цикъла ще ви запознаем със значението и историята на пчеларството, с развитието на пчеларския занаят в България, с отделните видове пчели, които наброяват повече от 12 000 вида. От тях най-ценни за нас са медоносните пчели. Еликсирът им бил достоен за боговете и царете, затова немалко владетели отглеждали пчели, за да имат подръка техните продукти – източници на храна, красота и богатство.
Участници: доцент Борис Първулов, автор на книги за пчеларството, Илия Цонев и директорът на Националния земеделски музей Здравка Михайлова.

7 август
По публикацията работи: Елена Кортел


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15