Икономисти ни осведомиха, че скоро след Гергьовден ще имаме още един повод да празнуваме - през тази година Денят на освобождението от правителството щял да бъде на 16 май. Ако случайно не знаете - това е условният ден, когато гражданите са изработили данъците и таксите, които държавата им прибира, и оттам нататък каквото изкарат, си е тяхно.
Една справка показва, че през 2011-а сме се издължили на бирниците на 109-ия ден от годината и оттогава освобождението все повече се отдалечава. През миналата година това е станало на 126-ия, през тази - на 136-ия ден. Значи колкото и да ни убеждават, че благоденстваме, различните налози ни струват все повече труд.
През тези четири месеца и половина 34 дни ще работим за ДДС, над 19 за разните акцизи, 22 (един цял месец) за социално и 9 дни за здравно осигуряване, 12 за подоходни, 8 за корпоративни данъци. Но това е разпределено на глава от населението, заедно с пеленачетата и пенсионерите, иначе работещите българи волю-неволю оставяме в хазната половината от изкараното с честен труд. А това ни дава право и да се интересуваме как се харчи тази половина от нашите пари.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg