Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симфониите на Дмитрий Шостакович - ХI симфония „1905 година”

Снимка: архив

Там песните прелитат из черното страшно небе като ангели, като птици, като бели облаци! Помня всичко беше така, както е написано! – така говори поетесата Ана Ахматова за ХI-та симфония на Дмитрий Шостакович, чиято премиера в Москва на 30 октомври 1957 г. със Симфоничния оркестър на СССР под диригентството на Натан Рахлин, предизвиква разнозвучни реакции. Широката публика приема творбата като апотеоз на революцията от 1905 г. (по крилатото определение на Ленин – „генерална репетиция за Великата октомврийска епопея”). Някои от критиците отбелязват „експресионистичните изкривени очертания” и „привкус на недопустима вулгарност” в цитираните от композитора любими революционни песни. Други очертават несъмнената автобиографичност на творбата в деликатен паралел с преживяното в сталинските времена. Няколко събития през 1956 г. „прелюдират” създаването на симфонията: ХХ конгрес на КПСС, на който са осъдени престъпленията на Сталин, култа към личността и унгарската революция, премазана от съветските танкове… Идва 1957 г., предстоят тържества за 40-годишнината на Октомврийската революция. От съветските творци се очаква подобаващо да възславят юбилея. Но Шостакович създава ХI-та симфония, която озаглавява „1905 година” и се връща към темите, които го вълнуват през целия му живот: личност и власт, свобода и терор. За първи път в тази симфония използва популярни революционни песни като тематичен материал. Интригуващ е изборът на образците: „Арестант” „Слушай”, „Ех, ти, царю, наш бащице”, „Свалете шапки”, „Вечна памет”, „Вий жертва паднахте”, „Славно море, свещен Байкал”, „Смело, другари в бой”, „Здравей, волно слово на свободата”, „Беснейте тирани”, „Варшавянка” и др.
Както във всяко предаване от поредицата, симфонията ще представим заедно с маестро Емил Табаков и ще я чуете в изпълнение на Симфоничния оркестър на БНР под негово диригентство. В предаването участват още: Сава Лавсов- звукорежисьорът, направил студийния запис на творбата (както на още девет от симфониите на руския композитор) и Валентин Иванов- звукооператорът в екипа, който участва в записа на целия симфоничен интеграл Шостакович.

петък, 28 април, от 19.20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07