„Женитба“ от Гогол - още една премиера, с която трупата на Театър „София“ ще зарадва публиката за 50-годишнината на театъра. Режисьор на спектакъла е Елена Панайотова. Преводът на пиесата на български език е на Христо Радевски.
„Женитба“ е една класическа творба, част от афиша на всеки голям световен театър. Николай Василиевич Гогол започва работата си над тази пиеса през 1833 година. Публиката в Петербург и в Москва вижда сценичната ѝ реализация едва през 1842 и 1843. Немалко време е минало от тогава, но този сюжет оставя у зрителите чувството, че само костюмите се менят, а хората отвътре са си все същите.
Ето какво споделя и режисьорката Елена Панайотова за вълненията и размислите на трупата на Театър „София“ по време на работата по постановката на пиесата „Женитба“:
Темата на пиесата предизвика сред нас бурни спорове, появиха се различни гледни точки за и/или против брака, за смисъла на женитбата и смисъла на избора. За това как, потънали в собствените си страхове, сме изгубили сетивата си да забелязваме другия, а това прави влюбването невъзможно.
И когато оживяха нашите герои, се роди една приказка, но не за любовта. Една приказка за избора, за способността на човек да избира партньор в живота си. Една комедия за свят, в който винаги се намират сватовници, умело управляващи „пазара“ от самотни мъже и жени и разсмиващи ни с невероятната си изобретателност. Една история за „малките“ хора, които не посмяват да мечтаят и, хванати в капана на обществените предразсъдъци, се надяват единствено женитба да ги спаси от самотата им.
Гоголевите герои винаги се хвърлят към надеждата, когато тя се появи, но се отказват, миг преди да я постигнат, защото не вярват, че заслужават да бъдат щастливи…
При постановката на „Женитба“ от Гогол е дадена възможност на младите сили на Театър „София“ да завладеят публиката. На сцената ще видим Лора Мутишева, Михаил Милчев, Невена Калудова, Николай Върбанов, Илия Виделинов, Росен Белов, София Маринкова, Симона Халачева, Юлиян Рачков, Юли Малинов. За цялостното звучене на спектакъла имат творчески принос също и Николина Костова-Богданова – автор на сценографията и костюмите, композиторът Христо Намлиев и хореографът Росен Михайлов.
Те ви очакват на 12 май, петък от 19 часа в Театър „София“ на премиера!
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg