Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пабло Неруда: Поезията се ражда от болката

| обновено на 09.02.18 в 18:37 БНР Новини

Луксозно двуезично издание с творби на чилийския поет и носител на Нобеловата награда за литература от 1971 година Пабло Неруда беше представено в четвъртък в литературния клуб «Перото» на НДК. В поетичната вечер участваха Андрес Сааведра, отговорен секретар на почетното консулство на Чили в България и Хавиер Валдивиелсо, директор на Института Сервантес в София и благодарение на тях публиката чу как звучи красивата поезия на Неруда на испански език.
На български език стиховете бяха представени от артистите Ани Пападопулу, Биляна Петринска, Августина-Калина Петкова и Илияна Тимева. На рояла - Дими Крапчев.
Преводът на стиховете на български език в книгата е на поета и преводач Никола Инджов. Неоспорим е опитът на Никола Инджов в превода на много ярки испаноезични поети. На него дължим познанството си и с доста интересни латиноамерикански автори през годините. Той сподели, че е имало и ще има преводи на поезията на Пабло Неруда – един от двайсетте най-големи поети на човечеството – но този е различен, защото великата поезия се преражда всеки ден – някой я прочита за първи път, друг я препрочита с нови очи.
В доспехите на редактор на книгата - поетът и преводач Кирил Кадийски – отбеляза, че поезията се превежда от поети, останалото е филология. А двамата с Никола Инджов припомниха интересни моменти от ярката съдба на чилийския писател, дипломат, сенатор и борец за социална справедливост Пабло Неруда, на чийто талант са били подвластни много и различни естетики от световния литературен авангард – символизъм, имажинизъм, акмеизъм, сюрреализъм.

Всяко мое стихотворение се стреми да стане осезаем предмет, всяка моя поема се старае да бъде полезен инструмент в работата, всяка моя песен – знак за единение на пространството, където се събират всички пътища… вярвам, че дългът на поета ми повелява да се сродявам не само с розата и симетрията, с възторжената любов и безмерната печал, но и със суровите дела на хората, които направих част от своята поезия.

                                                                                                              Пабло Неруда




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30