На 7 март 1988 г. Орлина Аспарухова става първата българка, която е лицензиран пилот на въздушен балон.
Летяла е над три континента – Европа, Азия и Южна Америка. Извършва първия си полет в България, през май 1988 г., над град Пловдив, по време на Международния панаир, 96 години след полета на Годар. Има над 3000 летателни часа с балон. През 2014 г. се състезава на Световното първенство, в Бразилия.
През 1987 г. убеждава ръководството на „Електроимпекс“ да закупи въздушен балон за рекламни цели и поръчва двуместен балон с обем 1600 м3, от Англия. През февруари 1988 г., постъпва в Центъра за авиационно обучение в град Лешно, Полша.
На 7 март 1988 г. става първата българка - лицензиран пилот на въздушен балон. През май 1988 г., 96 години след полета на Годар, извършва първия си полет в България над град Пловдив по време на Международния панаир.
През 1990 г. напуска „Електроимпекс“, основава балон-клуб „Орли” и се посвещава изключително и само на летенето с въздушен балон. През 1992 г. записва първото си участие на европейско първенство във Франция, където от 100 балона само 2 са пилотирани от жени – България и Англия.
През 2014 г., Орлина Александрова участва на световното първенство в Бразилия, което се провежда по време на първите световни екоигри. Те включват 13 вида спорт, свързани с природата, един от които е летенето с въздушен балон. Тогава участниците прелитат над водопада Игуасу. Взема участие и на балон-фиеста в Индия.
За чувството да летиш над три континента и да бъдеш пионер в своето летателно изкуство разказва в “Нашият ден“ Орлина Аспарухова:
“Всеки полет е различен, затова не мога да избера кой от тях е бил най-красив, невероятно е! Летяла съм над Бразилската джунгла, над Индийски пустиня, стартирала съм от площада пред “Ермитажа“ в Петербург.
Много е интересно, когато летиш за първи път на непознат терен. Много обичам да летя в България и когато кацам по ниви и се срещам с местните хора, това са невероятни срещи.
Кацам по непознати паркове, ниви и площади и винаги се срещам с хора, които са много интересни. Различните държави ни посрещат със собствени традиции.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg