Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тони Димитрова: От "Бургас и морето" тръгна моята немечтана приказка

Тони Димитрова
Снимка: Фейсбук/Тони Димитрова

Тази година Тони Димитрова оценява песни, допуснати в конкурсната програма на песенния фестивал "Бургас и морето". В журито са още певецът Веселин Маринов, писателят Ваньо Вълчев, Диана Саватева – зам.-кмет "Култура, туризъм и спорт“, Кирил Вълчев – журналист и генерален директор на БТА, Петър Алексиев – композитор и носител на първа награда на "Бургас и морето" през 2021 г. Водеща на шлагерния фестивал ще бъде талантливата актриса Здрава Каменова. Тя е  автор на сценария на "Бургас и морето“, който е обещание за добро настроение и много усмивки на 30 юли в Летния театър на град Бургас.

"Това е един песенен конкурс, който има своята традиция. Тази година ще има 12 нови песни, направени специално за концерта. Хубавото е, че повечето изпълнители се познаваме. Разбира се, има утвърдени изпълнители, но има и млади, които са много талантливи ", казва в "Нашият ден" Тони Димитрова.


Като член на журито за нея е важно, тъй като това е конкурс за песен, изпълнителят да си свърши добре работата. "Има една песен, изпълнена от млад изпълнител, но там думите не ги чувам, а иначе песента е прекрасна, но ми се губят думи, ако там не ги чуя по време на конкурса, сигурно ще намаля оценката. За мен българският език е свещен и той не бива просто така да бъде фон само на музиката, т.е. да не му се обръща внимание", допълва Тони Димитрова.

Именитата изпълнителка припомня, че точно този фестивал е дал на публиката песните "Момчето, което говори с морето“, "Поморие“ , "Капитанът" и още много други. 

"Доказано е, че шлагерните песни остават във времето, разбира се, ако ги припознае публиката, защото тя е най-верният показател за една песен бива ли я да остане, или не я бива", допълва Тони Димитрова.

Повече за конкурсната програма на фестивала "Бургас и морето" можете да чуете от разговора на Божидар Александров с Тони Димитрова.

Националният конкурс за забавна песен "Бургас и морето" е организиран за първи път през 1973 г. под името "Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора" от Оркестър "Бургас" в летния театър на града. След 13 издания за кратко той престава да съществува. Възстановен е през 1996 г. с името "Бургас и морето" от група "Горещ пясък" и оттогава се провежда всяка година.

Конкурсът е наследил традициите на "Песни за Бургас, морето и неговите трудови хора", дал старт на много български композитори, автори на текстове и изпълнители, създал емблематични български забавни песни.

Днес конкурсът създава и разпространява български песни, развива творческия потенциал в областта на музикалното изкуство, подкрепя композитори, поети, изпълнители и развива българската музикална култура. Събитието се провежда всяка година през първата седмица на август под патронажа на кмета на Община Бургас.

Над 300 песни са поели своя път от сцената на Летния театър в Бургас. Принос за утвърждаването на конкурса дават с имената си автори като Константин Ташев, Атанас Косев, Митко Щерев, Найден Андреев, Тончо Русев, Ангел Заберски, Борис Карадимчев, Зорница Попова, Христо Фотев, Недялко Йорданов, Стефан Диомов и много други.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вълните на морето са жени" – филм, който не се очаква от турски режисьор

"Вълните на морето са жени" в случая не е стихотворението на Евтим Евтимов, а българското заглавие на филмовата история на Аслъхан Юналдъ. Нейният пълнометражен игрален дебют е изпълнен с напрежение трилър, чието основно действие се развива на яхта върху лазурните вълни на Егейско море. Зрителите проследяват историята на млада жена, която се завръща в..

публикувано на 28.03.24 в 16:59

Опиянението на чувствата във "Вино от глухарчета"

Спектакълът "Вино от глухарчета" на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се опитва да дефинира битката между живота и смъртта, между светлината и мрака, между младите и старите. Надяваме се спектакълът да насърчи децата и семействата да говорят повече помежду си, да отнесат видяното със себе си у дома, да искат да открият "машината на времето"..

публикувано на 28.03.24 в 15:35
Рене Карабаш, Мари Врина, Захари Карабашлиев (от ляво надясно)

Българска литературна инвазия във Франция

Българските книги звучат на френски език и присъстват в литературния живот на Франция. Париж, Страсбург, Лион – това е пътят на литературния тур, който в момента осъществява преводачът Мари Врина заедно с писателите Захари Карабашлиев, Рене Карабаш и Ангел Игов по инициатива на Българския културен институт в Париж. В тура участва и преведеното на..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Поредицата "Земното минало" и екранизацията като превод

Научнофантастична трилогия, която пренася читателя от Културната революция в Китай до невъобразимо далечното бъдеще – това е поредицата "Земното минало" на Лиу Цъсин. Всеки, който вече е чел трилогията, се е сблъскал с въображаеми, но дълбоки научни теории и с големи въпроси за човечеството и хуманността. В "Нашият ден" гост е преводачът от..

публикувано на 28.03.24 в 11:25

Уважаеми зрители, Тодор Чапкънов!

Ако погледнем филмографията на Тодор Чапкънов, ще видим редом до името му да стоят над 20 филма и сериала, като сред тях е и един от най-големите нидерландски екшъни през последните години – " Черният лотос " . Могат да бъдат прибавени и още близо 50 продукции, в които участва като първи асистент или секънд юнит, тук са включени филми като "..

публикувано на 28.03.24 в 11:11