Да отпаднат хартиените амбулаторни листове поискаха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. В свое становище до различни държавни институции лекарите предлагат листовете да не се разпечатват, а пациентите да могат да ги подписват по електронен път и не само с персонален електронен подпис.
Какво провокира това предложение, в "Нашият ден“ коментира д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив и член на Управителния Съвет на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
"Към момента съществуващите електронни документи, които ние подписваме с нашия електронен подпис и изпращаме своевременно в Националната здравно-информационна система, трябва да се съхраняват на хартия при нас", посочва д-р Сотиров.
Личните лекари предлагат пациентите да могат да подписват тези документи по електронен път, но по няколко начина, а не само с електронен подпис. За да се случи това, е нужна законодателна промяна, която, по думите на д-р Сотиров, ще обхваща само нуждите на електронното здравеопазване.
До настоящия момент пациентите мога да полагат електронен, но след като попълнят хартиена декларация, която лекарите са длъжни да съхраняват.
"Служителите на МЗ нямат достъп до Националната здравноинформационна система и по този начин не може да се знае с точност колко хора в България са ваксинира за Covid-19", твърди д-р Сотиров.
Той допълва, че всяка година семейните лекари изготвят отчети за дейността си пак на хартия, които са отново стотици страници, независимо че всеки личен лекар записва цялата информация по електронен начин.
Необходимо е дигитализиране на обмена на информация в здравната система.
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg