Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нека не си правим излюзии, че само проблемът с мигрантите е спирачка за Шенген

Иво Инджов: Песимист съм, че ще има правителство в рамките на този парламент

| обновено на 21.12.22 в 11:14
Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

След неуспешния първи мандат алтернативите пред парламента са "или предсрочни избори в средата на зимата и изпускане на всички приоритети, или трети мандат, който е изключително несигурен, с много непредвидими ситуации". 

Това мнение изрази пред БНР председателят ан ПГ на ПП Андрей Гюров. Според него в тази променена ситуация има шанс да се намери работещ вариант с втория мандат до местните избори.

"Продължаваме Промяната" предлага на парламентарните групи да се обединят по приоритети в програмна декларация, която да се гласува в началото на януари в пленарната зала - това каза по-рано на брифинг в парламента Николай Денков, номиниран за министър-председател от ПП.

Възможно ли е правителство?

“Това е последната по-сериозна възможност за сформиране на правителство в рамките на този парламент, изключвайки хипотетичната опция трети мандат, където има страшно много неизвестни. Искането за обща програмна декларациа е добър ход от страна на “Продължаваме промяната“. Малка е вероятността да мине, защото става въпрос не за даване на голи обещания, а за поемане на по-конкретни ангажименти. По-скоро съм песимист, че ще има правителство в рамките на този парламент“.

Това каза в интервю за БНР политологът и преподавател доц. Иво Инджов.

България е предоставила хуманитарна помощ на Украйна в размер на 448 милиона лева, обяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов, който бе на работно посещение в Киев по покана на неговия колега - министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников.

“Това посещение беше закъсняло, но добре, че все пак се осъществи. Самият факт, че български военен министър отива в Киев и то броени дни, след като беше дадено окончателно зелена светлина за българската военна помощ, е показателно“, казва още той в ефира на “Нашият ден“.

“Знаем, че българският оръжеен бизнес печели много добре от войната на Русия срещу Украйна. През трети страни една част от външния износ на оръжейна продукция, отива до Украйна. Досега бяхме в абсурдната ситуация хем български оръжия и боеприпаси да влизат в Украйна и за това да знае целия свят, хем отговорните политици в България да се колебаят дали да изпратят военна помощ за Украйна. Макар че самата военна помощ е в малки размери, това е един символен акт, който нарежда България най-сетне в редиците на страните, които оказват реална подкрепа на страната срещу руската агресия.

България показа, че споделя международните ценности и норми, че когато една страна е обект на агресия, трябва да се помага“,  каза още той в интервю за БНР.


Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов се срещна с турския президент Реджеп Ердоган в Истанбул. 

“Това посещение трябва да се разаглежда в контекста на опита на българската страна да окаже въздействие върху Турция да ограничи мигрантските потоци. Целта е Турция да затегне граничния контрол. Публична тайна е, че през българска територия преминават много мигранти. Турция действително може да помогне за ограничаване на мигрантския натиск, но тук трябва и ЕС да помогне на България, за да стабилизира граничната си охрана.

Друг е въпросът, че българската ограда на границата е бутафорна и до момента никой не е понесъл политическа отговорност за нея“, казва още той и подчертава:

Нека не си правим излючии, че само проблемът с мигрантите е спирачка за Шенген. Нидерландската страна даде няколко ясни сигнала, че основният проблем е корупцията, липсата на върховенство на правото в България и дефицитите на правовата държава.

Въпреки че няма пряка връзка с формалните критерии за Шенген, но нещата трябва да се тълкуват в по-широк план, едно продължаващо мнозинство от партиите на прехода, както ги нариам аз – ГЕРБ, БСП и ДПС. С помощта на две нови партии - “Възраждане“ и “Български възход“ - блокираха към този момент разглеждането на двата закона за противодействие на корупцията“, посочи още Инджов в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58