На Богоявление, когато хората се хвърлят в ледените води, за да извадят кръста, Кюстендил посреща празника с голяма ледена скулптура с формата на кръст. Концепцията на проекта е вдъхновена от динамиката на климатичните промени, затоплянето и намаляването на питейната вода в глобален мащаб.
"Денят, в който наистина водата, кръстът, вярата и надеждата за по-добър живот се обединяват“, казва в "Нашият ден“ художникът Евгени Серафимов.
Идеята за този пърформанс идва през 2022 година точно на Богоявление.
"Ние художниците сме такива хора. Получаваме натрапчива мисъл. Някои го наричат вдъхновение. И така при мен се съчета идеята за замръзналата вода. Спасяването на кръста и водата, вярата в едно общо. Представих си как до Кюстендил, до замръзналите басейни, се вдига една мащабна ледена скулптура с формата на кръст. И как той би засиял в студеното януарско утро“, споделя художникът.
И допълва, че благодарение на Националния фонд "Култура" идеята може да превърне в реалност, стига атмосферните условия да позволят това. Идеята е да се проследи във времето, как тази ледена скулптура се разтапя и как се връща във водата.
"Догодина след още 365 дни на Йордановден ще покажем видеото по изграждането на този леден кръст“, посочва Серафимов.
Художникът стои зад други мащабни проекти като картината с името "Майсторът на един декар" в Кюстендил. В продължение на 3 дни млади художници изрисуваха площад "Велбъжд" с един от автопортретите на Владимир Димитров-Майстора.
"Изкуство се прави лесно навсякъде, стига то да тупти у теб. При осъществяването на всяко едно изкуство се появяват хиляди пречки и спънки и неща, които затрудняват неговото осъществяване“, казва още Евгени Серафимов.
Според него изкуството винаги се променя. В България и тук на Балканите ние сме по-консервативни не само на тема изкуство, а по принцип. И когато се каже "изобразително изкуство", ние си представяме рамка, галерии. А изкуството отдавна е излязло на площадите, по фасадите на сградите. Отишло е дори в природата.
В изграждането на кръста ще участват 50 души, които са част от школата "Новите майстори“, и 10 деца от ромски произход от кюстендилския квартал "Изток“.
"През тези 6-7 години, в които се занимаваме с проекти в такъв голям формат, е още по-лесно, защото ние вече имаме бекграунд и много лесно се получава. Превърнали сме се в нещо като марка за ниво и качество, и за интересно и нестандартно изкуство“, посочва още Евгени Серафимов в интервю на Кирил Чобанов за “Нашият ден“.
Снимки – личен архивДоц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg