Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е нужна нова Аграрна камара?

Снимката е илюстративна.
Снимка: @pixabay

Какво е актуалното състояние на пазара за пчелен мед у нас? Как изглеждат перспективите за неговото развитие? От какво естество са най-сериозните трудности пред малките производители и какви са възможностите за подпомагане на този бранш? По какъв начин ще защитава интересите на сектора новата Аграрна камара, която предстои да бъде учредена? Отговори на всички тези въпроси в "Нашият ден“ дават инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз, както и Кирил Вътев, член на Асоциацията на месопреработвателите и Румен Милев, председател на Асоциацията на преработвателите и търговците на пчелни продукти в България.

"Има помощ от държавата, но ставките са твърде ниски в сравнение с животновъдите, с които ние се сравняваме. Второто, за което дълги години се борим и искаме от държавата, това е всички пчелари да бъдат обхванати и да бъдат регистрирани по Наредба №3 като земеделски производители, което е проблемно за дребните пчелари с до 20 пчелни семейства“, казва инж. Михаил Михайлов.

Той допълва, че в България има около 12 000 регистрирани пчелари. Но, от тях като земеделски стопани, които се занимават с пчеларство, са под 5000.

По степента на оцеляване на пчелните семейства може да се съди дали пчеларят е добър или не. Две са значимите болестите по пчелите – вароатоза и нозематоза, които нанасят големи поражения по пчелните семейства. Другият неблагоприятен фактор са третиранията с препарати за растителна защита, които водят до отравяния при пчелите. И не на последно място са неблагоприятните климатични условия.

Последната реколта на практика стои и не се реализира. Дали цените на дребно или цените на едро са причината течното злато да залежава? А може би липсата на консуматорска култура, оказва значение, коментира инж. Михайлов.

Той обясни, че през последните години изкупните цени са спаднали заради усиления внос на чуждестранен мед главно от Украйна. 

Защо е нужна Българска аграрна камара?

"Инициативата за учредяване на Българска аграрна камара не е инициатива за създаването на поредното НПО. В България още никой все още не знае и не може да каже какъв е броят на браншовете организации в земеделието и хранително-вкусовата промишленост“, посочва Кирил Вътев, член на Асоциацията на месопреработвателите.

Според него е дошло времето да се създаде една камара на земеделските производители и преработватели, която да функционира по австрийския модел. Той смята, че трябва да има единна браншова организация за всеки бранш, а членството в нея трябва да бъде задължително.

България е единствената държава в Европа, която няма Аграрна камара и не членува в най-големите европейски организации в този сектор.

"Българската действителност в момента показва, липсата на връзка между производство и преработка на селскостопанска продукция с българската аграрна наука. Това е огромен потенциал, който трябва да се разгърне. Липсва синергията, която трябва да има между различните звена в една продуктова верига и между различните сектори“, казва Кирил Вътев.

На 10 март 2023 г. в Аулата на Биологическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски“, ще се проведе среща за учредяване на Инициативен комитет, който ще има задача учредяването на Аграрна камара.

 Вътев допълва, че от 30 години се борим за Закон за браншовите организации. Сега слагаме начало на разговорите за осъзнаване нуждата от самоорганизиране.

"България не е остров в морето на пчелния мед. Има изключително много производители. Китай е основният играч, който дефинира правилата, цените и условията, при които ще се продава пчелен мед в световен мащаб“, твърди Румен Милев – председател на Асоциацията на преработвателите и търговците на пчелни продукти в България.

Според пчеларите около 1/3 от продуктите на пазара у нас нямат необходимите качества, защото се смесват с украински и китайски мед, който има по-лоши показатели.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Спирова

Мария Спирова: Би Би Си представлява специфичен трофей за Тръмп

Скандала с оставките в БиБиСи коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" журналистката Мария Спирова . Какво имаме "Имаме ситуация, която едновременно е много специфична за БиБиСи,  като феномен, и същевременно надхвърля многократно конкретния проблем с кризата в БиБиСи . Мисля, че хората, които посочват, че в БиБиСи има криза ,..

публикувано на 14.11.25 в 16:50
Илия Вълков

Илия Вълков: Никой не е измислил нещо по-добро от демокрацията

Какво установи научното проучване, събрано в книгата "Медии и политика. Преплитане и влияние" на Илия Вълков, преподавател по журналистика в УНСС и водещ в програма "Хоризонт" на БНР. Демократични  дефицити "Примерно там, където няма разделение на власт или където се губят границите, там, където няма взаимен контрол, там, където се овладяват..

публикувано на 14.11.25 в 14:15

Наталия Георгиева: Украинският сладкар, който носи вкусове и вдъхновение в България

Днес в рубриката "Мигранти с таланти"  ви представяме Наталия Георгиева , която е от Одеса, Украйна, и е с корени на бесарабска българка. Завършва кулинарно училище за сладкарство в Киев и специализира в Западна Европа, където усъвършенства и надгражда своите кулинарни умения. В Украйна посвещава живота си на кулинарията, а когато пристига в България..

обновено на 14.11.25 в 11:56
Покана за събитието

Класики и нови заглавия: френското кино блести в програмата на "Киномания"

В рубриката "Темата на деня"  на "Нашият ден"  акцентът пада върху откриването на Фестивала на френския филм, част от програмата на "Киномания" . В студиото гостува Мария Конакчиева от Френския институт в България, която разказа за значението на събитието и състоянието на европейското кино днес. Конакчиева подчертава, че макар американското кино да..

обновено на 14.11.25 в 11:34
Покана

Популярни български мъже разкриват чрез изкуство своята уязвимост в "Чуй гласа ми"

За четвърта поредна година популярни български мъже разкриват чрез изкуство своята уязвимост в "Чуй гласа ми". Проектът насърчава говоренето за мъжкото ментално здраве в месеца на световната кампания #Мovember. Този път проектът представя нови лица, нови гласове и нови форми на изкуство, които отварят пространство за съпреживяване, грижа и..

публикувано на 14.11.25 в 10:58