Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 март - Международен ден на щастието

Снимка: БНР

20 март е провъзгласен за Международен ден на щастието през 2012 г. от Общото събрание на ООН. Чуем ли “Ден на щастието“ се сещаме за онази малка държава в Хималаите Бутан, който отрича брутния вътрешен продукт като основен показател за развитие и го заменя с брутно национално щастие, като от 1971 г. въвежда официално измерване на индекс на щастието.

“Индексът на щастието има 50 индикатора и 12 отделни измерения на човешкото битие, като започнем от чисто субективни, като физическо и психическо здраве и минем през редови показатели, които изследват своята хармония със света около себе си, каквито са социална подкрепа от най-близкото обкръжение, удовлетвореност от работата, жизнен стандарт, управление на средата и местната общност, много са индикаторите“, казва в ефира на “Нашият ден“ социологът Живко Георгиев, преподавател в специалностите политология и социология на СУ “Св. Климент Охридски“.

По думите му по време на пандемията някои показатели са се влошили, но други са тръгнали нагоре:

“Обществата и хората намират някаква компенсаторика. По време на пандемията, когато всички страдахме от множеството ограничения в нашето всекидневие, нарасна индексът социална подкрепа от близкото обкръжение, хората се почувстваха сплотени поне в микрообщностите си, възрастните хора се оказаха по-щастливи от това, че се сближиха с внуци. Дори финансовото благополучие на българина отбеляза ръст. Щастието е баланс от много неща“.

В “Нашият ден“ той обясни още, че философията на индекса е малко по-глобална. Той подлага на известна ревизия именно този тип ценности, които са валидни за развития свят – превесът на материалното, потребителското общество, това, което наричаме “благополучие“ в европейския смисъл на думата.

“Откакто правим това изследване в България осреднените глобални показатели на Индекса на щастието бележат спад. От 61 средна глобална стойност, който варира между 0 и 100, в последните години отиде под 60. Светът се движи надолу, но България общо-взето се държи стабилно“, посочи още той. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45