Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 16 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Александър Янев
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Вторниците са посветени на още един концерт на една от "кръстниците" ни – Шърли Хорн: от канадския фестивал Дю Морие (3), както и албумът ѝ с Майлз Дейвис и Тутс Тилеманс. Самият Жан-Батист, по прякор "Туутс" Тилеманс също е сред "кръстниците" на предаването и другите два вторника ги посвещаваме на него и концерта му в Антиб-Жюан-ле-пен от 21 юли 1985.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Слушате качествен съвременен етнопоп от Гърция.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Николай Докторов, Бойка Присадова, Марин Иванов, Добра Савова, Костадин Гугов и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Бяла приказка" от Валери Петров, втора част
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Драконът и принцесата" от Ханна Янушевская
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Нина Цанева
• Епизоди от живота
Във време на военни конфликти – България се включва в Световната молитва за мир, която обединява съмишленици от цял свят.
• Темата на деня: Какво е бъдещето на академичното предприемачество в България и как може да бъде изграден хъб за академично предприемачество? Как да се промени университетското образование в България, за да има повече синергия с бизнеса?
• Разговорът: с проф. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Гьотеборгския университет – единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност.
• Евранет
от 10.05 до 11.00 часа
Време за наука
Водещ: Василена Мирчева
• Неологизмът "деновация" ни помага да схванем как ниския интензитет на знание в България в комбинация с вземането на умишлено погрешни системни решения водят до феномена деновативна икономика. Разговор с Леона Асланова по повод излизането на книгата ѝ "Иновация и деновация".
• Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Водещ: Диляна Трачева
Класация за български песни
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Димитрина Кюркчиева
• Предстои международният литературен фестивал "Софийските метафори". Разговор с организаторите.
• Нова биографична книга за Дора Габе. Съставителите Боян Ангелов и Анжела Димчева представят "Непримирима".
• Излезе "Пътят на любовта" от Алис Мънро. Разговор с преводача на книгата Василена Мирчева.
• Открива се новият сезон на Арт театър. Гостува директорът на театъра Милена Червенкова.
• Разговор с художника Андрей Янев за международния пленер "Художници, Балчик, любов".
• Художникът Иван Пазламачев от САЩ с първа самостоятелна изложба у нас в галерия "Астри".
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музика хисторика
Водещ: Калина Томова
Обзор на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен, който се състоя между 23 август и 1 септември. Изпълнения на съставите Cappella Pratensis, The Gesualdo Six, Cut Circle, "Перегрина", Profeti della Quinta и консорт "Беншоа".
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": За думите
Водещ: Венета Гаврилова
• Кирилицата в Хърватия от Х до ХХ век - проф. Вида Вукоя от Загреб.
• 30 години "За думите" (от фонда на предаването): режисьорката Маргарита Младенова за думите.
• Игрословица: игра с въпроси от областта на езика.
• Всичко за образованието: Важната първа среща между учителя и учениците – има ли формула за успешно начало – Виктория Костадинова, училищна психоложка, учителка по български език и литература в СУ "Д-р Петър Берон", Червен бряг.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
Водещ: Ани Маринова
Сладкото като история и ритуал – Епизод 4: „Ануш абур“
В последния четвърти епизод на поредицата „Сладкото като история и ритуал“ представяме ритуалния и празничния характер на сладкия вкус на арменската общност у нас. Нарекохме го „Ануш абур“ – празничната „сладка супа“, позната ни повече като „ашуре“.
Събеседници: Сахак Чалъкян, съпредседател на Асоциация „Арменска общност – България“ и Крикор Асланян, писател, пътешественик и кулинар.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водеща: Милена Лекова
Струвай добро, да намериш добро – "Рибният буквар" с юбилейно издание - разговор с доц. Ива Трифонова и д-р Лилия Илиева.
от 18.30 до 19.00 часа
Жива вода – Класация "Надпяване"
Водещ: Ивайло Маджаров
Представяне на произведенията, участващи в класацията за месеца
от 19.00 до 20.00 часа
Директно предаване от Голямата базилика в Пловдив
Концерт класическа музика с участието на проф. Галина Врачева и Залцбургската филхармония. Концертът е в рамките на фестивала "Тримонтиада", чийто медиен партньор е РРС Пловдив.
от 20.00 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Студио "Музика"
Водещ: Мария Вълчанова
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Хелиана Велинова
Разказваме за изложбата "Незабравимите читалища на София", част от широкия цикъл "Невидима София" на културния гид за София – "Програмата".
Снимките на фотографите Александър Станишев и Ивелина Димчева не само показват архитектурната красота на читалищата, но и улавят духа и културното им значение. Разговор със София Павлова, отговорен редактор в "Програмата", и Димитър Христов, председател на Народно читалище "Пенчо П. Славейков 1921".
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Животът в джаз
Водещ: Михаела Колева
Инструментът, носител на духа на времето, в което се случват преобразяващи промени в света на джаз музиката – електрическото пиано Fender Rhodes, се превръща в любим тембър за редица изпълнители, представители на различни поджанрове на джаза. Слушаме как Лари Уилис свири на Rhodes Mark II в джаз-фънк стил, Майлс Дейвис ще влезе в света на фюжъна, Оскар Питърсън отговаря за бибопа, а Кол Чейдър – за латин-джаза.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 1 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Оставаме в Латинска Америка, започвайки от Мексико с Магос Еррера в дует с китариста Лионел Луек, като в репертоара им има и три класики на боса-новата. Именно с боса продължаваме..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Юнона и паунът" от Шон О’Кейси от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Летящата читалня" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Иванка Русева, Пламен..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • People of Maha с разказ за приключилото им мащабно европейско турне и новия им сингъл On My Own. • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с концертите от..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg