Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 18 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Кирил Чобанов
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
Ян Гарбарек и Джак ДеДжонет - първо, в албума Places, после - като част от голямата компилация, посветена на различните периоди от творчеството на Кийт Джарет.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Колоритен уърлд по теми от Индия.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Христо Косашки, Мария Стефанова, Петър Миланов, Севда Симеонова и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Бяла приказка" от Валери Петров, четвърта част.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Красавицата и звярът" от Лепренс дьо Бомон
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Божидар Александров
• Епизоди от живота
• Темите на деня на полиглота Александър Димитров на Европейския ден на езиците.
• Темата на деня: В Световния ден на морето – Морската околна среда и бъдещето на човечеството. Разговор с преподавател по опазване на морската околна среда от ВВМУ "Никола Вапцаров", град Варна.
• Разговорът: Да носиш пъстрота на сградите по света. Как чрез светлина и звук се създава модерно изкуство. Разговор с Кети Красимирова, един от артистите от студио "Електрик.ме.
• Времето на редактора
10.05 – 11.00 часа
Часът на Радио България по програма "Христо Ботев"
Водещ: Красимир Мартинов
• За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура – Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър.
• Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на книжовния български език и какви послания имат те към политиците в България – разговор с Бледар Алтерзиу, представител на българското национално малцинство в Албания.
• Мисли за живота и музикалната кариера зад граница споделя Мирослав Петков, първи тромпетист на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Музикална мрежа
Водещ: Маргарита Заберска
Отбелязваме 126 години от рождението на Джордж Гершуин
Звучат най-популярните му песни в изпълнение на Тони Бенет, Сара Вон, Франк Синатра, Барбра Стрейзънд, Уили Нелсън, Шерил Кроу, Жуау Жилберту, Ники Янофски, Ал Жаро, Ела Фицджералд, Хари Коник джуниър, Елтън Джон, Даян Рийвс, Роби Уилямс, Рупърт Евърет, Натали Кол и Сами Нестико Биг Бенд.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водеща: Силвия Чолева
• Дагмар Лойполд представя "За разлика от слоновете" в Гьоте институт, София – разговор с авторката и преводачката Майа Разбойникова-Фратева.
• Оля Стоянова за стихосбирката си "Как ни спасяват природните закони".
• Режисьорът Крис Шарков за спектакъла "Обществен враг" от Хенрик Ибсен, премиера на Малък градски театър "Зад канала".
• Юлиян Табаков – изложба "Виждам те" в галерия "Средец".
• Изложба "Самотни цветя" на Радоил Серафимов в галерия "Ракурси”
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Кантате юбилате – Избрано
Водещ: Даниела Найденова
С изкуството на "Кралските певци".
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Следобед за любопитните
Водещ: Ани Костова
• Находище на динозаври и къснокредни гръбначни животни откриха наскоро край Трън. То е на около 83 милиона години – разговор с Владимир Николов, палеонтолог от Националния природонаучен музей при БАН.
• Преди началото на XIV Международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" – разговор с Десислава Панева-Маринова, Институт по математика и информатика при БАН.
• Какво представяме в Братислава на специализираната археологическа изложба? – проф. Диана Гергова.
• Може ли да се счупи стоманена пръчка и как се чупи бетон, показаха на деца в Университета по архитектура, строителство и геодезия – разговор със Силвия Лакова.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
Водещ: Венета Гаврилова
Въпрос на вкус!
Дегустирай това! Между традиционния вкус и стандарта
Когато чуя за дегустация, винаги си представям Луи дьо Фюнес в ролята на кулинарния критик Дюшмен от комедията "Крилце или кълка" и блестящия епизод с дегустация на вино. Поради злощастен инцидент признатият ценител на изисканата кухня е изгубил усещането за вкус, но само по вида на виното успява да отгатне мястото, годината, вида и избата, в която то е произведено. Знаменитият му монолог е изпълнен с любов и нежно поетично отношение към рубинената течност, рожба на земята и слънцето.
В съвременната хранителна индустрия обаче професионалният сензорен анализ повече се доближава до науката, отколкото до поезията. За да се гарантира постоянно качество на храните, те се тестват и оценяват по скали от няколко до сто степени на различните характеристики. Думата има и потребителят, който ще купи продукта, ще свикне с него и дори ще се пристрасти.
Все по-силно обаче става и едно противоположно течение. Хора, които търсят естествения вкус на "бавната храна", приготвена от местни продукти по традиционни рецепти, обикалят села и градчета, за да издирват забравени вкусове и аромати. За тях не стандартът е важен, а уникалният вкус и аромат, историята дори, вложена в местния специалитет. За тези два паралелно съществуващи подхода в оценяването на храната разговаряме с проф. Йордан Гогов от Съюза по хранителна промишленост, Десислава Димитрова, координаторка за България и Балканите на организацията "Слоу фууд" и доцент в Института по биоразнообразие и екосистеми на БАН и Илияна Саздова, гл. ас. в биологическия факултет на Софийския университет.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водещ: Таня Димова
На живо от Варна!
Действителните истории в киното - как се разказва реалността чрез изразните средства на седмото изкуство?
Разговор с:
• продуцентката Мартичка Божилова за сръбско-българския сериал "Операция САБЯ", който проследява събитията в Сърбия след убийството на премиера Зоран Джинджич;
• режисьора Ники Илиев за филма "Без крила", който разказва историята на параолимпиеца Михаил Христов;
• режисьора Станислав Дончев и актьорите Иван Савов и Александра Димитрова за филма "Преди да забравя", който пресъздава живота на възрастен човек с напреднала деменция.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Портрети
Водещ: Лина Мачева
100 години от рождението на акордеониста Борис Карлов.
Гостуват: Ангел Карлов, син на музиканта; Александър Райчев, който днес свири с инструмента на Борис Карлов; Мария Енчева – присъствала на концертите на прочутия акордеонист в края на 50-те години на миналия век.
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Метроном
Водещ: Валерия Христова
• Кремена Оксенкруг, директор на Симфоничния оркестър в Сливен, разкрива подробности за предстоящия концертен сезон на състава.
• Предстои 18-ото издание на фестивала "Изкуството на барока" от 30 септември. Акцентите в програмата представя Зефира Вълова, създател, артистичен директор и активен участник във фестивала.
• Мария Вълчанова ни среща с Константин Илиевски. Поводът е откриването на новия концертния сезон на радиосимфониците на 27 септември.
• В личен план: разговор с Щефан Владар, който гостува на Софийската филхармония като солист и диригент в концерт на 3 октомври.
• Софийската опера открива своя нов сезон на 27 и 29 септември с гала спектакли на "Турандот" от Джакомо Пучини. В предаването предлагаме акценти от пресконференция с участието на академик Пламен Карталов – директор на Софийската опера и балет, Даниел Орен, Анна Пироци, Хорхе де Леон и участници в спектаклите от Софийската опера.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Ивайло Стефанов
• Поглед към две алтернативни събития, предстоящи да се случат през последния уикенд на септември – фестивалът Angry Sounds, който ще се проведе в "Топлоцентрала" в събота, 28 септември и поредното издание на "Шумна неделя" в пространството на "Фабрика Автономия" на 29 септември – разговор с организаторите на двете събития.
• За балканското турне на интернационалната пънк група Rotto – интервю с Карлос, Ерик и Паул.
• А сега внимавайте
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз клуб
Водещ: Цвети Бахариева
Пиеси на квартет Марсалис, Картър, Уилиамс, Хенкок. Авторски песни на пианиста – певец и диригент Хари Коник Джуниър.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 1 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Оставаме в Латинска Америка, започвайки от Мексико с Магос Еррера в дует с китариста Лионел Луек, като в репертоара им има и три класики на боса-новата. Именно с боса продължаваме..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Юнона и паунът" от Шон О’Кейси от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Летящата читалня" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Иванка Русева, Пламен..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • People of Maha с разказ за приключилото им мащабно европейско турне и новия им сингъл On My Own. • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Казвам се Марк Твен" – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с концертите от..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg