Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като основното ѝ послание се свързва с разбирането на автономната нервна система и как тя може да подобри здравето, взаимоотношенията и качеството на живот.
Военният психолог проф. Георги Карастоянов сподели подробности за поливагусната теория и нейното значение. Според него теорията разкрива как функционира човешката психика, какво се случва, когато човек преживява травма или усеща безопасност. "Може би съм първият преподавател, който преподава дисциплината ‘Управление на стреса’," споделя проф. Карастоянов. Той подчертава важността на това преподаването да е достъпно и разбираемо не само за психолози, но и за широката аудитория, за да може разбирането на травмата и стреса да бъде от полза на повече хора.
Проф. Карастоянов обръща внимание и на интегративния подход към изучаването на човешката психика. "Бащата на психологията, Уилям Джеймс, още в своята епоха задава идеята, че трябва да разглеждаме психиката и тялото като единно цяло. Не бива да се делим на психолози, психиатри, физиолози, невролози и други, когато обектът е един. Една единствена наука не е способна да обясни напълно как функционира човешката психика", обяснява военният психолог.
В контекста на това проф. Карастоянов коментира и личността на проф. Стивън Порджъс, когото определя не само като психолог, но и като неврофизиолог и психиатър. "Уикипедия го определя като психолог, но може би това е науката, която интегрира всички тези аспекти", допълва той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През тази година Военната академия "Г. С. Раковски" има 70 новоприети студенти. През последните две години е на второ място в рейтинга на висшите учебни заведения, в професионално направление "Психология" като магистърски и докторски програми.
Докторската програма "Военна психология" осигурява реализацията на образователната дейност в третата степен на висше образование по военна психология и създава условия за придобиване на необходимите знания, умения и професионални компетентности за разработване и успешна защита на дисертационен труд. Успешно защитилите придобиват образователната и научна степен "доктор".
Програмата осигурява подготовката на висококвалифицирани научни и преподавателски кадри, които да провеждат както фундаментални, така и приложни научни изследвания в различни сфери от областта на военната психология и да осъществяват преподавателска практика във висши военни учебни заведения.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg