Намираме се пред здравен център „Брод”, в който работят общопрактикуващи лекари и специалисти от доболничната помощ, точно час и 15 – 20 минути преди старта на едночасовите ефективни протести на медиците.
Кирил Еленски: Ние не протестираме за това, което обещава здравния министър. Проблемът не е в парите и е изключително некоректно и си е чисто пропагандаджийски ход да се обяснява с пари. Претенциите ни са към нормативната уредба, която беше създадена или все още в ход на създаване в последната една година. Става дума за промени в Закона за здравното осигуряване, промени в Закона за лечебните заведения, промени в множество наредби, които пряко се отнасят до функционирането на лечебните заведения. Никога не е ставало дума за пари, защото ние сме грамотни хора, наясно сме какви са възможностите на бюджета по принцип. Мога да кажа на тези, които не знаят, че тези милиони, които сега се говори, че са в повече по никакъв начин няма да променят функционирането на системата.
Р. П.: А за пациентите няма ли да е по-добре?
К. Е.: В никакъв случай. Пациентите няма да усетят никаква разлика. Ако усетят разлика тя ще е в минус и то е благодарение на това, че нормативната уредба прави системата за предоставяне на медицинска помощ много по-тромава, много по-труднодостъпна, с много повече формализъм в нея. Нищо не подобрява достъпът до медицински услуги, нито гарантира по-добро качество на медицинските услуги и това е всъщност нашата претенция.
Р. П.: Д-р Добрева, защото всъщност се получава така? Можете ли да обясните думите и твърденията на д.р Еленски?
Ваня Добрева: Категорично съм съгласна с д-р Еленски. Това е мнението на всички не само общопрактикуващи лекари, но и на всички лекари в пловдивската колегия, заради което ще ни подкрепят и ще има общ протест и в четвъртък. Това е така, защото ако всеки се е сблъскал вече със системата и е видял колко трудно се действа, това ще бъде още по-трудно. Първо, след вкарване на индентификатора, след определяне на продължителността на прегледа, който трябва да бъде определено време – по този начин ще се затрудни както достъпът до личния лекар, така и достъпът до специалисти или съответните изследвания. Не е въпросът в това колко броя са направленията и колко броя са парите за изследвания, въпросът е тези пари дали ще могат да бъдат усвоени и дали ще могат да стигнат до пациентите.
Р. П.: Конкретно можем ли да кажем за нашите слушатели разбираемо какво точно ще затрудни по тези нови документи достъпа на пациентите до медицинска помощ?
К. Е.: Това, което е лошото в момента е, че същинският ни спор е свързан по-скоро с отказа на министъра на здравеопазването да се води нормален диалог. Нещата тръгнаха на принципа „ние сме решили и ще прокараме това, което сме решили независимо от вашето мнение”. Същинският ни спор е по технологични въпроси, детайли в нормативни актове, които за прекия потребител нямат чак толкова съществено значение. Но да онагледя с времето – ако бъде фиксирано 15 минути време за преглед, условно да кажем, аз имам дни с повече от 120 прегледа независимо от това какво ми струва това усилие, тези дни ще се превърнат в дни с по 40 прегледа и разликата от 40 до 120 ще се нарежда на опашка. Ще стане така, че единствената държава, в която пациентите могат да посетят лекаря си в деня, в който им възникне проблема, ще престане да работи по този начин и ще чака по два, три, четири, пет месеца, за да се стигне до семейния лекар. Следващите етапи стават още по-трудни. Абсолютно ненужен формализъм. Опит да се диктува лекарската дейност през нормативни актове, което никъде по света не се прави. Има някакви регламенти, които уреждат общия принцип на предоставяне на услугите, но разписване на всякаква отделна стъпка прави така, че пациента не получава това, което му трябва, а това, което наредбата е разписала и не остават възможности лекаря да действа според потребностите на конкретния пациент. Той действа според правилата.
Р. П.: Ще подпишете ли, д-р Добрева, анексите към договора и какво ще се случи на 1 април с вашите пациенти?
В. Д.: На 1 април ние сме решили категорично, че няма да подпишем точно на 1 април. Не сме видели и анекса в този вид, в който е представен. Не знаем за какво става въпрос все още реално. Тъй като вчера е одобрен, доколкото разбрахме, днес всъщност по медиите, че вчера е одобре. Така или иначе сме решили нашите протести да бъдат в четвъртък и в петък със спиране на работа със здравната каса и с пациенти във всичките кабинети. Във всички поликлиники, включително и принас има организирани спешни кабинети, за нуждаещите се пациенти. Няма да бъде затруднено и издаването на болнични и на други неща, свързани с нашата работа.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..