Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До края на деня прасетата в Южна България трябва да бъдат унищожени

| обновено на 11.08.19 в 14:30


Днес е последният ден, в който стопаните на домашни прасета от Южна България трябва доброволно да умъртвят животнитее. След това прасетата ще бъдат принудително унищожени. В петък стана ясно, че 30-те кметове на пазарджишки села, които поеха ангажимент пред премиера Бойко Борисов да убедят своите съселяни да изпълнят нареждането, няма да удържат обещанието. Те обявиха, че няма да допуснат екипите от Агенцията за безопасност на храните в дворовете на хората.


Стоян Кузев - кмет на Юнаците: "Просто ще вдигна всички хора и ще ги изгоним. И този път ще се вдигнем цяла Южна България. Хора ми се обаждат и от Стара Загора, от Нова Загора, от Пловдив, Пловдивско. Стигнахме до съгласие, че който иска ще си заколи прасето, ще получи обезщетение, а който не иска, няма да го коли. Това беше уговорката".

Кметът на село Черногорово Емил Захариев допълни:

"Категорично същата позиция заемам и аз. Те не могат във всички села в Пазарджишка област да  тръгнат наведнаж.  Да видим кои села ще си изберат и как те ще процедират и от там ние ще предприемем нашите действия - откъде са дошли оттам да си тръгнат".

И за селата от пловдивските общини Стамболийски, Марица, Съединение, Хисаря и Калояново днес е последният срок за унищожаването на прасетата от задния двор. Тези селища попадат в 20- километровата санитарна зона около свинекомплексите в пазарджишка област и отсрочката за умъртвяването на животните важеше и за тях. От утре предстоят проверки в тези общини. 


Междувременно стана ясно, че животински останки са открити в дере край затворения за преминаване път между сливенските села Гавраилово и Бяла. Предполага се, че останките са на прасета, умъртвени заради мерките за борба с чумата по свинете.

Протести срещу изискването за доброволно умъртвяване на прасетата в личните стопанства с пътни блокади организират също  жителите на ямболското село Безмер и варненската община Долни чифлик.

26 август е срокът, в който кметовете на населени места и ветеринарите трябва да са готови с протоколите за санитарното почистване и дезинфекцията на дворовете на домакинствата, които доброволно са унищожили прасетата си, за да започне изплащането на компенсацията от 300 лева на стопанство.

Няма да бъде допуснато в списъците да попаднат хора, които не са гледали прасета. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Музеят на родопския карст откри благотворителен коледен базар

Музеят на родопския карст в Чепеларе започна от днес благотворителен коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. За първи път тази година базарът ще бъде изцяло с  вкаменелости, собственост на музея. Щ е се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години.  Сред тях са морски таралежи,..

публикувано на 30.11.24 в 15:38

Вандали бутнаха елхата в район "Северен", полицията ги издирва

Вандали са съборили тази нощ около 1.00 ч. коледната елха, поставена на пешеходната зона в район „Северен“. Полицията работи по случая, допълват от районната администрация във фейсбук. По обяд елхата бе изправена от служители на общината. При падането обаче са счупени част от играчките по елхата и коледната украса трябва да се подмени и..

публикувано на 30.11.24 в 14:14

Пуснаха движението по пътя Пловдив - Карлово, след тежката катастрофа

Около 13.00 часа  бе възстановено движението по второкласния път Пловдив – Карлово, съобщиха от полицията.  Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа Пътят в участъка край Калояново остана затворен в продължение на близо 5 часа заради тежка катастрофа с пострадали участници.  Две коли се блъснаха близо до разклона за..

публикувано на 30.11.24 в 13:02

Протест във Велинград подкрепи стопаните с болни от чума овце

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума,..

публикувано на 30.11.24 в 11:13

Село Павелско е без ток заради паднало от снега дърво

Зимната обстановка в Смолянска област е спокойна. Проходите Рожен, Пампорово и Превала са проходими при зимни условия. В ниските части на областта вали дъжд.  10 см сняг натрупа на проходите в Смолянска област Село Павелско в община Чепеларе е без ток заради паднало дърво върху електропреснотата мрежа. Екипи на EVN са на място и работят за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38