Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Начо Културата в "Сто години хвърча по камъните"

Снимка: БГНЕС

Знаете ли, че Атанас Кръстев, по-известен като Начо Културата, стои в основата на създаденото управление “Старинен Пловдив”. И още – той е инициаторът за възстановяването на най-значимите паметници на културата от национално и местно значение в Стария град. В началото това е изглеждало почти невъзможно, тъй като огромна част от къщите са били  разрушени и без никакъв потенциал да се превърнат в бижутата, които днес познаваме.

 Как се е случило това? И какъв човек е бил Атанас Кръстев - кметът на Стария град. Отговор на тези въпроси дават във филма "Сто години хвърча по камъните" през спомените си приятелите на Начо Културата. 

В програма "Точно днес"  Йоана Буковска-Давидова, сценарист на филма разказа за идеята и срещите си с големия пловдивчанин. Сценарист на филма е и Станислава Калчева. 

Документалният филм е  посветен на 100-годишнината от рождението на Начо Културата. Творбата бе един от акцентите в програмата на тазгодишните „Празници на Стария град“, а тази седмица филмът е част от съпътстващата програма на фестивала „Дефиле на младото вино“.  

Точно днес той може да бъде видян от 18 ч. в къщата на „Верен Стамболян“ и през оставащите дни от седмицата в различни къщи на Стария град. Входът е свободен.

Повече за филма можете да чуете  от Йоана Буковска-Давидова, сценарист на филма. Интервюто е в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив...

обновено на 20.04.24 в 10:12
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24