Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алекс Алексиев: Няма случай, в който сондиране за шистов газ да е повлияло на водата

Снимка: Архив

Ако наистина в България има такива количества шистов газ, за каквито се говори - това означава, че България може да стане независима в енергийно отношение. Така че, ако ние успеем да задоволим нуждата си от собствено производство, това ще има позитивно икономическо отношение. Това каза Алекс Алексиев от Центъра за изследване на Балканите и Черноморския регион в предаването „12+3”.

Хората се страхуват, защото им се подава пропаганда, която ми напомня на комунистическата пропаганда. Няма нито един доказан случай, в който сондиране за шистов газ да е повлияло на водата. Това е истината. Това, което се говори в България, се говори или от хората, които не са добре осведомени, или от хора, които защитават интересите на руския монополист, заяви Алексиев.

Екатерина Димова от Инициативен комитет "За чиста България" заяви, че методът за сондиране за шистов газ е изключително екстензивен метод, който има нужда от земя и вода, върху които да се работи. След като се изтощят тези площи, остават кладенци с отпадни води. Не става въпрос за енергийна независимост на България. Продуктът, който ще се произвежда, ще бъде собственост на енергийните компании. За българските граждани ще останат басейните с отпадни води и задължението да осигуряват безпрепятствен достъп на концесионера до земята си. Ако собственикът на земята не е доволен от исканията на концесионера, законът предвижда принудително отчуждаване, каза тя.

В дебата трябва да се имат предвид ползите и рисковете. Ползите са стратегически, икономически. Рисковете не може да ги преценим по принцип. Ние искаме да дадем възможност на компанията, която проявява интерес към добива на газ в шистовите скали, ние искаме да им дадем възможност да ни представят работната си програма за оценка. Това е нашата стратегия. Отговорността при екологична щета в случая е неограничена. Компанията трябва да плати всичко необходимо за отстраняване на щетите, се казва в позицията на МИЕТ.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна